„Alespoň jsem si ji vyfotil mobilem, aby mi na ni zbyla vzpomínka," pláče Ali. Podobných případů je nyní v Nigeru plno, dá se hovořit o epidemii meningitidy. Nikdo neví, kolik je skutečně případů, ale od ledna jich bylo nahlášených více než 5200.

V hlavním nigerském městě Niamey zasáhla nemoc extrémně tvrdě, jenom v minulém týdnu se objevilo 1,2 tisíce případů. Lékaři bez hranic společně s tamním ministerstvem zdravotnictví v něm už zajistili více než 430 postelí, kde nabízejí bezplatnou pomoc.

„Situace je znepokojující, protože meningitida zabije polovinu nakažených a kdo přežije, může mít velké neurologické poruchy, zvlášť 
v případech, kdy není rychle vyléčená," řekl koordinátor Lékařů Louis Kakudji Mutokhe. Nemoc se rychle šíří v lidnatých oblastech a ve veřejných místech. Nyní lékaři bojují nejčastěji s kmeny W135 
a C, které jsou nejnebezpečnější pro děti. V místech, kde se infekce ještě nerozšířila, se snaží co nejrychleji proočkovat populaci, zatím rozdali přes 32 tisíc vakcín. Očkovacích látek ale není dost.

Meningitida však není jedinou nemocí, proti které se dá očkovat, a která se v Africe šíří. Lidé by například potřebovali očkování proti pneumokokům, které ale stojí neúměrně hodně. Lékaři bez hranic spustili kampaň, aby farmaceutické firmy jejich cenu snížily alespoň na pět dolarů za dítě. Současná cena vakcín je 68x vyšší než v roce 2001, tvrdí. Navíc jednotlivé země nemají informace o běžných cenách.
Podle zprávy Lékařů bez hranic například země v jižní Africe platí třikrát více než Brazílie, či ceny pro Tunis jsou vyšší než pro Francii. Kampaň je cílená zejména proti firmám GlaxoSmithKline (GSK) a Pfizer, které vakcíny do těchto regionů dodávají.

JAN DRAHORÁD