„Jeho stav skutečně není nejlepší. Stal se apatickým a často se vyhýbá odpovědím na otázky,“ řekl Nikulinův právník Arkadij Buch portálu Crime Russia.

Podle advokáta Nikulinův psychický stav nepříznivě ovlivnil nepřetržitý pobyt v izolaci. „Musíte si uvědomit, že po svém zatčení byl několik dní držen v české psychiatrické léčebně, kde mu podávali silné léky. A to bez jakékoli objektivní příčiny,“ dodává Buch.

Odborné vyšetření by mělo odhalit, jaký je skutečný psychický stav zadrženého hackera a zda se může dostavit před porotu, píše internetový portál Crime Russia.

Proces s Jevgenijem Nikulinem, jenž v USA čelí obvinění z kybernetického útoku na tři technologické společnosti, začne v lednu příštího roku. Za útoky na servery firem LinkedIn, Dropbox a Formspring hrozí Rusovi až třicet let vězení.

Americká média ale již dříve spekulovala o tom, zda se proces skutečně uskuteční. Mohlo za to právě dubnové prohlášení Nikulinova právníka, který uvedl, že to není příliš pravděpodobné a že jeho tým zvažuje možnost uzavření dohody s americkou vládou.  

Třicetiletého Nikulina zadržela policie v říjnu 2016 v pražském hotelu na základě amerického zatykače. Spojené státy požádaly Českou republiku o jeho vydání 16. listopadu, české ministerstvo zahraničí však následně obdrželo i žádost Ruska vydanou také 16. listopadu. Koncem března letošního roku vydalo Česko Jevgenije Nikulina do USA.