Zdravotníci se v zemi nestaví ani na jednu stranu konfliktu, přesto se již v minulosti dočkali ostřelování. „Rozhodně apelujeme na všechny strany konfliktu, aby respektovaly neutralitu a nestrannost zdravotnického zařízení Lékařů bez hranic, nevstupovaly do nemocnice se zbraněmi a umožnily ošetření raněných," dodal Gruber.

Jenom během středy, tedy ještě před hlavním útokem, přijala nemocnice v Adenu 80 pacientů. Ve středu totiž do města vešli šíitští povstalci. Ze strachu z nich údajně uprchl ze svého paláce v Adenu i prezident Jemenu Abdar Rabbú Mansúr Hádí. „Jedná se o eskalaci nebezpečné situace, která v Adenu a v dalších jižních částech Jemenu, jako je Ad Dhale, Lawdar a Lahij, trvá již týden. Jenom mezi 19. a 26. březnem přijala nemocnice v Adenu na 180 pacientů," uvádí organizace Lékaři bez hranic.

Výhružky a vydírání

Situace pro mediky nebyla v Jemenu dlouhodobě růžová. Například v roce 2013 museli kvůli útokům zrušit svou nemocnici v Al Salam v Khameru v provincii Amran na severu území. „Je velice obtížné poskytovat nezbytnou zdravotní péči v prostředí neutuchajícího násilí," říkal tehdy vedoucí lékařské mise Thierry Durand, podle kterého se místní lidé často uchylovali 
k násilí, výhrůžkám a vydírání. „Lékaře bez hranic a nemocniční zařízení zneužívají jako výmluvu k nátlaku a posílení vlivu v soukromých nebo rodinných rozepřích. Nehledí přitom na dopad, jaký má jejich jednání na pacienty a jejich právo na zdravotní péči," připomínal. Během otevřeného konfliktu, kdy do země nakráčelo 150 tisíc vojáků ze Saúdské Arábie a jejích spřátelených států, bude práce lékařů ještě potřebnější a těžší.

Proti útoku na povstalce se ohradil Írán, který je údajně tajně podporoval, stejně jako Sýrie.
Během čtvrtka se prezidentovým věrným podařilo dobýt nazpět Aden. Saúdové v sobotu oznámili, že jeho letectvo zcela ovládlo jemenský vzdušný prostor. Právě letecké útoky si vyžádaly i oběti na životech mezi civilisty.

Kvůli zásahu proti teroristům už arabské země plánují vznik společné vojenské síly, kterou prosazuje zejména egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

JAN DRAHORÁD