Krásná Florenťanka se trmácela horskými stezkami a přes průsmyk Mont-Cenis vstoupila do Francie. Ačkoli nepohodlná cesta nebyla podle jejího vkusu, nepřestala se tajemně usmívat. I když zřejmě tušila, že už nikdy nespatří město Medicejských, v němž vznikala dokonce nadvakrát. Poprvé v roce 1479 ve skromném domě rodiny Gherardiniů, podruhé o 24 let později v da Vinciho ateliéru. Malíř ji zvěčnil na desce z topolového dřeva.

Věčný nespokojenec, všestranný umělec a vynálezce se nedokázal od tohoto obrazu odloučit. Po čtyřech letech neustálého vylepšování k Lise přilnul. A to tak, že tuto zakázku nikdy neodevzdal. Dostal ji od kupce Franceska Del Gioconda, který byl jejím manželem.

Gioconda, uzavřená v koženém vaku, cestovala možná na mule, možná na voze, kdo ví. Leonardova cesta není zaznamenána v žádném spise, píše Le Figaro.

Jisté je, že malíř odjel z Říma někdy po polovině srpna 1516, v době, kdy ještě nebyly horské stezky zasněžené. Několik dní se zdržel ve Florencii, aby se rozloučil s přáteli, a pak se zřejmě vydal cestou spojující Turín s údolím Suze. Po průjezdu průsmykem se dostal do údolí Maurienne, pokračoval do savojského Chambéry a pak dále na Lyon a Roanne na Loiře. Dva měsíce mu trvalo, než dorazil do Amboise, kde ho čekal mladý francouzský panovník, který před rokem zvítězil v bitvě v Marignana u Milána.

Ztráta mecenáše

Smrtí Juliána Medicejského přišel Leonardo o mecenáše, a proto přijal pozvání panovníka, který se mu hluboce obdivoval. Vzal si s sebou sluhu a dva žáky, ale také mnoho obrazů, náčrtů a architektonických plánů. Kromě Mony Lisy vezl také dvě další významná díla Svatou Annu a Svatého Jana Křtitele.

Sbalil si s sebou životní dílo do Francie, kde se s ním bude zacházet jako s králem a kde bude ubytován v sídle Cloux ve městě Amboise. František ho uctíval a chodil ho navštěvovat tak často, jak jen mohl. Poskytl mu vysokou penzi a vytvořil nejlepší podmínky k práci, říká François Saint Bris ze společnosti přátel Leonarda da Vinci. Když se o tři roky později František I., který Leonarda nazýval otcem, dověděl o jeho úmrtí, plakal. „Na světě se ještě nikdy nenarodil muž, který toho uměl tolik, co Leonardo," řekl. Avšak o všechno nepřišel, Francii zůstala Mona Lisa a její slavný úsměv.

Ve Francii se budou k příležitosti 500. výročí Leonardova příjezdu konat dvě výstavy. Jedna, na italském velvyslanectví v Paříži poskytne popis Leonardovy cesty přes Alpy z Říma do Amboise. Druhá pak bude na zámku Clos-Lucé, jak se nyní jmenuje sídlo Cloux. Celý objekt je zasvěcen vzpomínce na slavného Itala, ale teď se tam bude konat výstava věnovaná třem obrazům, jež si Leonardo s sebou přivezl. Obě akce potrvají do listopadu.