A to přestože vyšetřovatelé zatím neobvinili nikoho z vysokých ruských politiků nebo armádního velení, ale čtyři separatisty, kteří měli na sestřelení podíl. Z odpovědnosti za sestřelení budou v Nizozemsku souzeni Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko.

Rusko v případu MH17 spustilo celou lavinu dezinformačních akcí, jejichž cílem bylo obvinit ze sestřelení civilního letounu, který mířil z Amsterdamu do Malajsie, Ukrajinu a Ukrajince. Hned v prvních dnech přišly ruské sdělovací prostředky dokonce s teorií, že se Ukrajinci pokoušeli sestřelit prezidentský speciál Vladimira Putina. Tvrdila to například Komsomolskaja Pravda nebo Kremlem financovaná propagandistická televize Russia Today.

Ruská média citovala hned po sestřelení vyjádření vůdců separatistů, že se jim podařilo sestřelit ukrajinský vojenský transportní letoun AN-26, který měl přepravovat vojáky na frontu. Deník proti fake newsZdroj: DENÍK

Snažili se předstírat, že rakety vypálili Ukrajinci

Když se zjistilo, že šlo o civilní boeing, Rusové se nedokonalou ukrajinštinou snažili tweety povstalců předělat, aby to vypadalo, že se zásahem chlubí Ukrajinci.

Ruská oficiální média dlouho šířila teorii, že malajsijský stroj byl sestřelen raketou vypálenou z ukrajinské vojenské stíhačky, ačkoli vyšetřování už jasně dokázalo, že se jednalo o raketu země-vzduch Buk.

Problém všech těchto ruských dezinformací spočívá v tom, že se jedná o skutečný soudní proces, v němž jde nejen o životy nevinných lidí z mnoha zemí světa a potrestání viníků, ale také o obrovské odškodnění zavražděných cestujících.

Soud, v němž přímé důkazy svědčí o vině proruských separatistů, z Ruska vyslaných agentů a nepřímo o vině nejvyšších míst v Kremlu, tak bude muset být dotažen do konce.