„Doufáme, že tentokrát bude tým vyšetřovatelů věnovat pozornost důkazům, které jsme dnes představili a nezpochybní jejich pravost,“ uvedl na tiskové konferenci mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Podle něj se totiž dosavadní vyšetřování opíralo zejména o záběry z internetu, Rusko však nyní předkládá konkrétní dokumenty.

Konašenkov dnes neobvinil Ukrajinu pouze ze sestřelení boeingu, ale i falšování důkazů – mimo jiné videozáběrů zachycujících přepravu rakety Buk k povstalcům v Donbasu na východě Ukrajiny. Zároveň pustil novinářům audionahrávku, která údajně dokládá, že se ukrajinští důstojníci na cvičení v roce 2016 domlouvali na „sestřelení ještě jednoho malajsijského boeingu“.  

Trosky sestřeleného malajsijského letadla.
Sestřelení malajsijského boeingu měla zamaskovat nepovedená pitva

Podle náčelníka hlavní správy pro rakety a dělostřelectvo Nikolaje Paršina sestřelila let MH17 raketa, jež byla vyrobena v roce 1986 a následně odeslána k raketové brigádě u Ternopilu. Po rozpadu Sovětského svazu byla jednotka přejmenována na 223. raketový pluk ozbrojených sil Ukrajiny, v současnosti dislokovaný u Lvova.

Ukrajina označila tvrzení ruského ministerstva za nesmysl. „Pokud si dobře vzpomínám, je to už devátá nebo desátá teorie, se kterou přichází. Obviněním Ukrajiny se Kreml snaží zakrýt svůj zločin, který mu již byl nezávislými vyšetřovateli prokázán,“ citovala agentura Interfax ukrajinského politika Oleksandra Turčynova.

Tragédii nepřežil nikdo z cestujících

Společný vyšetřovací tým (JIT) holandských, belgických, malajsijských, australských a ukrajinských odborníků v květnu uvedl, že raketa Buk, jež let MH17 před čtyřmi lety sestřelila, patří ruské armádní jednotce. Konkrétně 53. protivzdušné brigádě se základnou ve městě Kursk.

Trosky boeingu letu MH17 na východě Ukrajiny.
Raketa, která sestřelila malajsijské letadlo nad Ukrajinou, byla ruské armády

Rusko však odmítá, že by se na zkáze letu společnosti Malaysia Airlines s 298 osobami na palubě jakkoli podílelo. Tamní ministerstvo obrany proto v minulosti přišlo s několika různými verzemi tragédie. Mimo jiné tvrdilo, že letadlo sestřelil ukrajinský bitevník Su-25.

Boeing 777 směřující z Amsterdamu do Kuala Lumpur byl sestřelen 17. července 2014 nad vesnicí Hrabove v Doněcké oblasti na Ukrajině, jež byla v té době pod kontrolou proruských separatistů. O život přišli všichni cestující, přičemž většinu obětí tvořili Holanďané. Kromě nich byli na palubě sestřeleného letadla občané dalších devíti zemí včetně Australanů.

Ilustrační foto.
Malaysia Airlines dosáhly dohody o odškodném pro oběti letu MH17