Otevření parku je naplánováno na letošní léto, a tak je výstavba této atrakce pochopitelně již dávno v plném proudu.

Podle Adriany Humanesové, expertky na mořskou ekologii z australské Univerzity Jamese Cooka bude navíc podobných lokalit po celém světě v následujících letech přibývat.

„S tím, jak ubývá zdravých korálových útesů a potápěči se stávají zkušenějšími, stávají se umělé útesy oblíbenou alternativou vlád a turistického odvětví, jak přilákat návštěvníky do určitých oblastí zájmu,“ cituje Humanesovou web CNN.

„Vrakové potápění je jednou z nejstarších metod používaných k vytvoření umělých útesů poskytujících strukturu pro nehybné mořské organismy a ryby,“ říká expertka.

Vše má své stinné stránky

Zájemcům se prostřednictvím tohoto a podobných tématických parků naskýtá „jedinečná, rozmanitá a fascinující potápěčská zkušenost“, najdou se však i negativa.

„Jejich materiály – měď, slitiny mědi, hliník, olovo a ocel, hydrokarbonáty a další potenciální škodliviny – mohou být předmětem koroze, rozpouštění těžkých kovů do mořské vody a mohou ovlivnit okolní mořské organismy,“ dodává Humanesová.

Zástupci parku oponují

Nevšední podvodní atrakci budují odborníci z bahrajnské vládní rady pro životní prostředí ve spolupráci s tamní centrálou turistického ruchu a dalšími organizacemi. Podle jejich vyjádření ale není důvod k obavám.

„Celý povrch letadla bude umyt pomocí vysokotlaké čističky a prostředku, který je přívětivý k životnímu prostředí, abychom se ujistili, že všechny povýrobní nátěry, olej a špína byly odstraněny,“ cituje web CNN mluvčího Bahrajnské turistické agentury. Ten současně ujišťuje, že jejich tým strávil značné množství času odstraňovaním veškeré kabeláže, hydrauliky, palivových systémů a dalších potenciálních zdrojů kontaminace.