Letadlo z Tel Avivu na přistávací plochu letiště v Machačkale přistálo podle ruské státní zpravodajské agentury TASS v 19:13 hodin. Letiště kvůli narůstajícím nepokojům musel personál uzavřít, lety byly odkláněny. Rozvášněný dav totiž vnikl nejen do vnitřních prostor, pohyboval se i po ranveji.

„V souvislosti s průnikem neznámých osob na odbavovací plochu letiště bylo rozhodnuto o dočasném uzavření letiště, aby bylo možné obsluhovat lety při příletu a odletu. Letadla, která měla přistát v Machačkale, byla přesměrována na náhradní letiště,“ napsala agentura TASS s odkazem na prohlášení Federální agentury pro leteckou dopravu.

Izraelští vojáci hlídkují na ulici ve Sderotu, poblíž hranic s Gazou, v Izraeli, 28. října 2023
Izraelci zahájili pozemní operaci v Gaze. Začala nová fáze války, tvrdí armáda

Mnozí muslimové údajně vyslyšeli výzvu, která se objevila na sociální síti Telegram. Ta ponoukala ke shromáždění co největšího počtu lidí na letišti, skupina měla následně donutit „nezvané hosty“ odcestovat zpět.

Dav, v němž vlály palestinské vlajky a zněla antisemitská hesla, podle videozáznamů nakonec vtrhl do budovy a začal prohledávat každou místnost s cílem najít cestující z Izraele. „Podezřelé“ cestující následně „vyslýchali“ a snažili se jim zabavit cestovní pasy. Na ranveji pak ohrožovali i cestující v letadlech.

Podle médií dav při honu na Izraelce kontroloval také projíždějící auta, napadl i policejní vůz.

Podle izraelských zdrojů se na letišti v Machačkale skutečně nachází izolovaná a chráněná skupina Židů. Bezpečnostní složky se je v průběhu večera snažily dostat do letadla a zařídit podmínky pro jeho odlet do Moskvy.

Na místě zasahovaly bezpečnostní složky. Kolik lidí bylo zadrženo či zraněno, není jasné. Na místě však zaznívala střelba.

Zničené budovy v Pásmu Gazy po odvetném útoku Izraele
Jen prach a trosky. Satelitní snímky ukazují Pásmo Gazy před a po bombardování

Motivem agrese jsou zřejmě antisemitské nálady v důsledku aktuálních střetů na Blízkém východě. Nesnášenlivost mezi muslimy a Židy eskaluje po teroristickém útoku palestinského Hamásu na Izrael ze 7. října a odplatě židovského státu v Pásmu Gazy.

Dagestánská republika je nejjižnější republika Ruské federace ležící na západním pobřeží Kaspického moře. Z více než tří milionů obyvatel tvoří zhruba 83 procent muslimové.