„Nemůžeme přesně říci, kolik je mrtvých, ale je jich nejméně 90, nebo 100,“ citovala DPA svědka, kterému se do zasažené vesnice v Sakainské oblasti podařilo po útoku dostat. Počet obětí se špatně určuje, protože řada těl byla roztrhána na kusy.

Vojenská junta na místo vypálila rakety v úterý ráno, když se zde konala slavnost při otevření nové kanceláře odpůrců vojenské vlády. Na místě v tu chvíli bylo také přinejmenším 20 dětí. Celý útok podle svědka trval kolem 15 minut.

Barmská armáda ve středu útok potvrdila a prohlásila, že pokud při něm zemřeli i civilisté, tak proto, že byli nuceni pomáhat „teroristům“.

Od převratu před dvěma roky, kdy se vlády v Barmě znovu zmocnila vojenská junta, je země svědkem rostoucího počtu střetů mezi armádou a povstaleckými skupinami, z nichž mnohé bojují za práva etnických menšin. Minulý měsíc povstalci z řad karenské menšiny obvinili příslušníky barmské armády, že pozabíjeli více než 30 lidí, kteří se ukrývali v buddhistickém klášteře na východě země.

Izraelská policie, ilustrační foto
Z Libanonu bylo na Izrael odpáleno přes 30 raket. Armáda viní Hamás

Úterní útok je podle médií zřejmě nejkrvavější akcí barmské armády nejméně od loňského října, kdy při leteckém útoku na účastníky koncertu pořádaného etnickou menšinou Kačjinů zahynulo 80 lidí.

Nevládní organizace AAPP uvádí, že od vojenského převratu, při němž byla svržena vláda civilní vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, bylo zabito téměř 2300 civilistů a přes 15 tisíc lidí bylo zatčeno.