Letiště, které se nachází 60 kilometrů od hrozící sopky, bude zavřené nejméně do 29. listopadu sedmi hodin večer místního času.

Podle indonéského ministerstvo dopravy jsou „letadla pokryta vulkanickým popelem“, píše agentura Reuters. V Indonésii je připraveno dalších deset alternativních letišť, kam mohou aerolinky odklonit své lety. Na ostrově tak uvízly desetitisíce lidí.

V pondělí vláda nařídila evakuaci 100 tisíc lidí žijících v oblasti okolo sopky s tím, že vulkán může začít soptit bezprostředně.

Indonéský ministr pro turismus Arief Yahya uvízlé cestovatele vyzval, aby nepodléhali panice. „Požádali jsme aerolinky, aby připravily odškodné,” ubezpečil je Yahya. Dodal, že turisté by měli být přepraveni autobusy a trajekty na jiná letiště.

Bali je nejvyhledávanější turistická destinace v Indonésii. Více než pět milionů turistů ročně lákají zdejší pláže ideální pro surfování, bujná zelená vegetace i desítky starobylých hinduistických chrámů. Mnohé z nich leží i na úpatí Mount Agungu, který je se svou třítisícovou výškou nejposvátnější sopkou ostrova. 

Agung naposled bouřil v roce 1963, kdy zabil přes tisíc lidí a několik vesnic pohřbil pod lávou a popelem.

"Popel pokryl trávu i listy stromů, je to pro nás velký problém. Naše krávy nemají co jíst," říká jeden z místních lidí pro server HuffPost.

| Video: Youtube