Stalo se tak po důkladné prohlídce areálu bezpečnostními silami. Evakuováno bylo zhruba 4000 lidí a během odpoledne nesmělo na letišti přistát 32 letadel s dalšími 13.000 cestujícími. Byli mezi nimi i letouny s českými turisty.

Letiště bylo kvůli telefonátu současně uzavřeno pro přistání a starty letadel. Později za pomoci kontrolovaného výbuchu pořádkové síly zlikvidovaly podezřelý batoh na letištním parkovišti. Dálkově ovládaným robotem rovněž prohledali podezřelou krabici od bot, ukázalo se však, že byla prázdná.

Úřady dosud neupřesnily, koho podezírají, že stál v pozadí incidentu. Falešnou výstrahu však obdržel baskický deník Gara, který teroristé z organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) pravidelně používají k varování před bombovým útokem.

V době, kdy bylo letiště uzavřeno, směřovalo na Ibizu 131 klientů české cestovní kanceláře Fischer. Její mluvčí Daniel Plovajko Českému rozhlasu řekl, že letoun s cestujícími byl přesměrován k mezipřistání na Mallorku, odkud měl přeletět do původní destinace. Naopak vracející se klienti byli z letiště evakuováni. "Až se znovu otevře letiště, budou odbaveni a z Ibizy zpět do Prahy odletí s několikahodinovým zpožděním," řekl Plovajko.

Jedno letadlo odklonil na Mallorku ze stejného důvodu i Travel Service, řekla ČTK pracovnice přepážky této firmy na ruzyňském letišti. Další lidé, kteří měli dnes odlétat z Ibizy, museli vyčkat, až se tamní letiště zase otevře. Mluvčí Českých aerolinií (ČSA) Daniela Hupáková ČTK řekla, že žádný let ČSA v dané době na Ibizu nesměřoval.

Bombová hrozba následovala jen pár týdnů poté, co ETA odstoupila od příměří, které trvalo 15 měsíců. ETA současně obvinila vládu, že prý odmítla učinit jakékoliv ústupky ve prospěch mírového procesu, a pohrozila, že obnoví boj "na všech frontách". Obavy ještě stouply poté, co strážci zákona objevili u města Ayamonte na jihu země automobil napěchovaný více než 100 kilogramy výbušnin, roznětkami, časovanými odpalovacími zařízeními a návodem na výrobu bomb v baskičtině.

Španělská letiště se už v minulosti stala terčem bombových útoků baskických radikálů; kupříkladu loni v prosinci výbuch auta u madridského letiště připravil o život dva lidi. Od roku 1968 útoky ETA zabily více než osm stovek lidí.

Španělská policie je v pohotovosti od 5. června, kdy ETA odstoupila od příměří, které sama vyhlásila. Chce tak zřejmě posílit své pozice pro další vyjednávání s vládou o definitivním řešení baskické otázky. Radikální kruhy kolem ETA požadují úplné osamostatnění Baskicka od Španělska, zatímco umírněnějším Baskům by stačila široká autonomie v rámci španělského státu.