Libanonský premiér Saad Harírí s manželkou Larou přistáli na francouzském letišti Le Bourget v sedm hodin ráno poté, co v noci odletěli z hlavního města Saúdské Arábie Rijádu. Francouzský prezident Emmanuel Macron by se s nimi měl setkat dnes v poledne při "přátelském rodinném obědu".

Zdroj blízký premiérovi sdělil agentuře AFP, že dvě Harírího nejmladší děti, Loulwa a Abdelaziz (narozené v letech 2001 a 2005), zůstaly v Rijádu "kvůli školním zkouškám". Jeho starší syn Houssam, narozený v roce 1999, by měl přiletět do Paříže zvlášť, z Londýna.

"Harírí nechce do této věci plést své děti," uvedl zdroj.

K tomu, aby se vyřešila krize, která v Libanonu nastala po Harírího nečekané rezignaci 4. listopadu, vyvinula Francie mimořádné diplomatické úsilí.

Harírí, který má i saúdskou státní příslušnost, obvinil při své rezignaci Hizballáh, že spolu s Íránem destabilizuje Libanon a další arabské země. K rezignaci jej podle jeho slov dohnaly mimo jiné obavy o život. Harírího demise vyvolala mezinárodní obavy z toho, že Libanon bude zatažen do vleklého konfliktu mezi Íránem a Saúdskou Arábií.

Právě do hlavního města Saúdské Arábie Rijádu Harírí po své rezignaci odcestoval, brzy se však objevily spekulace, že zde byl zadržen a umístěn do vazby. Pozvání francouzského prezidenta sloužilo mimo jiné k tomu, aby se tato situace uklidnila.

Na odjezd Harírího ze Saúdské Arábie čekal i libanonský prezident Michel Aoun, který rovněž zastával názor, že Harírí je držen v Rijádu násilím. Prohlásil proto, že Harírího demisi nepřijme, dokud se bývalý premiér nevrátí do Libanonu. V sobotu Aoun uveřejnil na svém Twitteru zprávu, že Harírí ho v telefonním hovoru ujistil, že bude v Libanonu ve středu na oslavy Dne nezávislosti.