Jako host strany irského milionáře Declana Ganleyho vystoupil bývalý polský prezident Lech Walesa, který hnutí podpořil a prohlásil, že Evropa neustále potřebuje nová ekonomická apolitická řešení, jež nahradí ta špatná.

Petice Libertas požaduje, aby občané evropských zemí měli možnost rozhodovat o přijetí budoucích evropských dohod. „My, ve jménu silnější Evropy, se zavazujeme, že žádná nová evropská smlouva nebude moci být implementována bez referenda,“ stojí v petici, jejíž veřejný podpis, živě vysílaný na internetu, je podle Ganleyho „příkladem podpory Libertasotevřenosti a transparentnosti evropské politiky“.

Walesa ve svém vystoupení podle agentury PAP vyzdvihl Ganleyho jako vůdce sintelektem a idejemi a prohlásil, že pro Libertas vidí místo v Evropě vesmyslu dobré a upřímné práce. Evropa, EU a její instituce podle Walesy potřebují být neustále korigovány.

Projev bývalého opozičního předáka byl podle polské tiskové agentury PAP několikrát přerušen výkřiky části polských delegátů „zrádce“ a „Bolek“ vnarážce na Walesovu údajnou přezdívku, kterou měl užívat jako informátor komu­nistické policie. Ganley incident kritizoval a protestující označil zaidioty. „Měli jsme obavy, že se něco takového stane. Lidé, kteří se taktochovají, jsou proti svobodě a demokracii,“ uvedl Ganley, který ve svémprojevu k delegátům kritizoval Evropskou unii, zejména její údajný demokratický deficit.

Českou pobočku Ganleyho Libertas založil europoslanec Vladimír Železný,který je dvojkou na kandidátce ve volbách do Evropského parlamentu. Lídrem je poslanec a bývalý člen ODS Vlastimil Tlustý. Při první tiskovékonferenci k eurovolbám 2. dubna Železný prohlásil, že strana v Česku věřív zisk minimálně 22 procent hlasů. Podle průzkumu agentury STEM z 21. dubnaby stranu volilo zhruba jedno procento voličů.

Evropský parlament oficiálně uznal Libertas jako panevropskou politickoustranu. To opravňuje hnutí před červnovými volbami do EP k čerpání peněz zevropských fondů.