K incidentu došlo asi 30 kilometrů od pobřeží. Libyjská pobřežní hlídková loď vyzvedla uprchlíky ze člunu nedaleko Tripolisu poté, co varovala posádku lodi nevládní organizace. Ta měla v úmyslu přepravit běžence přes Středozemní moře.

Organizace zabývající se záchranou lidí prchajících na člunech do Evropy často vyzvedávají běžence už kousek od afrického pobřeží a pak je stovky kilometrů převážení do Itálie. Mluvčí pobřežní stráže z Tripolisu Ayoub Qassem řekl, že příslušníci Sea-Watch se snažili bránit jeho příslušníkům ve snaze zachránit uprchlíky z dřevěného člunu s tím, že Libye není bezpečnou zemí. Qassem uvedl, že došlo i ke střetu s pašeráky lidí, ale nedodal žádné další podrobnosti.

Mluvčí Sea-Watch Ruben Neugebauer prohlásil, že nevládní organizace obdržela zprávu od italského kontrolního střediska pobřežní stráže, aby záchrannou akci přepustila libyjské hlídce. „Libyjci bez varování přehradili cestu naší lodi k uprchlíkům, provedli nebezpečný manévr a ohrozili posádku naší lodi," komentoval akci libyjské pobřežní stráže mluvčí organizace Sea-Watch.

Pobřežní stráž převezla zachráněné do Tripolisu. Uprchlíci pocházeli většinou z Maroka, Bangladéše a něco málo přes dvacet osob bylo z Tuniska. Zbylí migranti pocházeli z dalších afrických a blízkovýchodních zemí. Syrská žena ze zachráněného člunu řekla novinářům, že na cestě do Libye projela šest zemí, kde pokaždé zaplatila tisíc dolarů a v Jordánsku musela nechat své dva syna ve věku 12 a 13 let. "Chtěla jsem se dostat do Evropy, kde jsem se chtěla spojit ze zbytkem rodiny, ale to jsem bohužel nedokázala."

Z Libye do Evropy se ročně přepraví na člunech kolem 150 tisíc uprchlíků z válečných zón i ekonomicky chudých zemí Afriky a Asie.

Zdroj: Youtube