Sjednotitel země a nejznámější bojovník proti apartheidu zemřel minulý čtvrtek a od té doby drží Jihoafričané státní smutek. Po úterní oficiální tryzně na stadionu v Johannesburgu, které se zúčastnily desítky světových státníků, převezli vojáci rakev do sídla vlády. S prvním černošským prezidentem JAR se od té doby přišly rozloučit desítky tisíc lidí.

Řada z nich chtěla mít jistotu, že se v poslední den dočká pohledu na muže, kterého považují za největší postavu v dějinách svého národa, proto strávila před sídlem vlády a prezidenta celou noc.

„Je to jedinečná příležitost. Už ho nikdy neuvidíme," řekl agentuře AFP Stanley Luvhimbe, který do Pretorie urazil 500 kilometrů a neváhal kvůli přednímu místu ve frontě u paláce nocovat. Sídlo vlády se pro veřejnost otevřelo po sedmé hodině ráno.

Organizátoři rozdávají lidem ve frontách vodu, aby bylo dlouhé čekání ve velkém vedru snesitelnější. Policisté se snaží pohyb fronty urychlit, a tak se lidé mohou u rakve zastavit pouze na velmi krátký okamžik, většina z nich pouze projde.

Rakev bude v odpoledních hodinách zahalena státní vlajkou a v sobotu ji vojáci dopraví do vesnice Qunu, kde nositel Nobelovy ceny za mír vyrůstal a kde v neděli bude pohřben ve shodě s tradicí svého kmene Tembu.