Venezuelská hlavní opoziční koalice volby bojkotuje a tvrdí, že jde o frašku, která má legitimovat „diktaturu“ vedenou prezidentem Madurou.

„Limská skupina naposledy vyzývá venezuelskou vládu, aby pozastavila všeobecné volby plánované na 20. května, protože byly svolány nelegitimním orgánem.“ uvedl mexický ministr zahraničí Luis Videgaray, který přečetl prohlášení. V tom je Madurova vláda výslovně označena jako „autoritářská“.

Ve společném prohlášení, které podepsaly Argentina, Brazílie, Chile, Guatemala, Honduras, Mexiko, Kanada, Kolumbie, Panama, Paraguay, Peru, Svatá Lucie, Španělsko a Spojené státy, upozornila Limská skupina venezuelskou vládu, že pokud budou přípravy k hlasování pokračovat, bude zvažovat kroky proti Venezuele.

Ministři zahraničních věcí a financí většiny signatářských zemí Limské skupiny, kteří se sešli v Mexico City, uvedli, že ve hře je možné zavedení jednotlivých nebo kolektivních sankcí na diplomatické, ekonomické, finanční nebo humanitární úrovni. Konkrétní detaily sankcí však nebyly upřesněny.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval členy Limské skupiny, aby zablokovali venezuelským lídrům přístup ke svým finančním systémům a zabránili jejich vstupu do svých zemí.