Lipavský schůzkou ve Washingtonu zahájil oficiální program třídenní návštěvy Spojených států, během níž se plánuje setkat také s republikánskými členy Kongresu. Cestu zahájil několik dní poté, co česká vláda schválila dohodu o obranné spolupráci s USA, která má usnadnit případný pobyt amerických vojáků v Česku.

Prezident Petr Pavel vystoupil na tiskové konferenci na letišti Praha-Kbely po svém návratu z Ukrajiny
Petr Pavel: Ukrajina má nedostatek munice. Rusové jí vystřílí až pětkrát víc

„Dnes skvělá diskuse s ministrem Blinkenem o posílení bilaterálních vztahů, podpoře Ukrajiny, spolupráci v Indo-Pacifiku, energetické bezpečnosti a obranné spolupráci,“ uvedl ministr. Kromě toho oznámil společné prohlášení o svobodě médií, kterou označil za „sdílenou prioritu“.

Mezi hlavní témata patřila podpora Ukrajiny, která už 15. měsícem čelí ruské agresi a snaží se pokračovat v osvobozování okupovaných částí svého území. Spoléhá při tom na dodávky vojenského vybavení ze Západu.

Podle Lipavského panovala na dnešní schůzce jasná shoda na tom, že Ukrajina potřebuje dodávky munice, „pokud má být úspěšná v dalších vojenských operacích“. Blinken na začátku setkání děkoval Česku za vojenskou podporu Kyjeva, jakož i přijetí statisíců ukrajinských uprchlíků.

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruské občanství, či deportace. Putin chce z anektovaných území vyhánět Ukrajince

„Velmi si vážíme úctyhodné spolupráce, kterou v posledních letech máme napříč širokou škálou otázek. Mimořádně silná reakce na ruskou agresi proti Ukrajině je pochopitelně na prvním místě,“ uvedl americký ministr. „Česká republika má na 500 tisíc uprchlíků z Ukrajiny a tato podpora je opravdu mimořádná,“ pokračoval.

Lipavský v této souvislosti přivítal pondělní slova republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho, který v reakci na otázku ruského novináře podpořil další americkou pomoc Kyjevu. Podle Lipavského se dnes mluvilo také o Číně, která „velmi bedlivě sleduje vývoj ruské války proti Ukrajině“.

Nabitý program 

Český ministr do Washingtonu přicestoval v noci na dnešek a setkáním s Blinkenem zahájil svůj oficiální program. Ten pokračuje zahájením 11. ročníku Strategického dialogu mezi ministerstvy zahraničí ČR a USA a vystoupením na moderované diskusi v konzervativním Hudson Institutu. Dále Lipavského čeká několik dalších akcí včetně setkání se zákonodárci a podpisu dohody o přistoupení České republiky k ujednáním Artemis.