Švédskému deníku Expressen to řekl bývalý libyjský ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl, který z Kaddáfího vlády odstoupil v pondělí na protest proti násilí uplatňovanému vůči protivládním demonstrantům.

„Mám důkaz, že Kaddáfí vydal příkaz k Lockerbie,“ řekl exministr zpravodaji listu v Libyi. Neupřesnil však, o jaký druh důkazu jde.

Podle ministra vydal Kaddáfí rozkaz týkající se tohoto případu Abdalu Basatu Alímu Muhammadu Midžrahímu, jedinému muži, který byl v souvislosti s atentátem usvědčen.

Atentát z 21. prosince 1988 si vyžádal 270 obětí, z nichž 259 byli pasažéři a posádka letadla a jedenáct obyvatelé skotské vesničky Lockerbie, na kterou stroj dopadl po výbuchu bomby v zavazadlovém prostoru. Midžrahí byl v roce 2001 v Británii odsouzen na doživotí s možností propuštění nejdříve po 27 letech. Skotská justice ho ale v roce 2009 propustila na základě lékařského dobrozdání, že trpí rakovinou a nebude žít déle než tři měsíce. Dotyčný, uvítaný v Libyi jako hrdina, je ale dosud stále naživu.

„Aby zakryl, že byl iniciátorem, Kaddáfí dělal vše, co bylo v jeho silách, aby Midžrahího dostal ze Skotska pryč,“ řekl Džalíl deníku.

Mluvčí redakce Expressenu Alexandra Forslundová podle agentury AP uvedla, že exministr byl reportérem zpovídán „v regionálním parlamentu v jednom velkém městě“ v Libyi. Město neupřesnila s poukazem na bezpečnostní důvody.

Džalíl oznámil svůj odchod z vlády v pondělí na protest proti násilnému potlačování protestů poté, co Kaddáfí nasadil proti demonstrantům žoldnéře a bojová letadla. Ve středu libyjská média informovala, že Kaddáfího vládu opustil i ministr vnitra Abdal Fatah Júnis Ubajdí. Kontroverzní šéf státu již nemá pod kontrolou východ země a jeho režim je na pokraji pádu.