Loď nyní brázdí vody Středozemního moře pod vlajkou panamských úřadů. Jakmile ale zamíří do jakéhokoliv přístavu, panamský dohled nad ní skončí a plavidlo nebude moci dále plout, dokud si nenajde jiný stát, který by ji zapůjčil svou vlajku.

Charita SOS Mediterranee, pod kterou loď operuje, uvedla, že se tak stalo pod tlakem italské vlády.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini již několikrát nazval SOS Mediterranee a další charity, které zachraňují lidi plavících se na chatrných člunech, „taxislužbou pro migranty“.

„Můžou změnit své jméno i vlajku klidně tisíckrát, ale italské přístavy těmto gentlemanům zůstanou navždy zavřené,“ prohlásil Salvini.

Jak připomněla agentura DPA, právě Malta a Itálie v minulosti zaujaly vůči humanitárním plavidlům provozovaným neziskovými organizacemi mimořádně tvrdý postoj, když pro ně uzavřely své přístavy. Zakotvit ji následně neumožnily ani další evropské země.

Organizace upozornila, že zákony neumožňují nelibyjským plavidlům vracet zachráněné lidi zpět do Libye, jelikož tato země není považována za bezpečnou. Lidé zachránění v mezinárodních vodách mají být podle ní převezeni do nejbližšího bezpečného přístavu.