Oficiální zdroje z úřadu španělského premiéra, které citoval list El País, v pondělí uvedly, že „Španělsko není nejbezpečnějším přístavem, protože není nejbližší, jak stanovuje mezinárodní právo.“

Už předtím odmítly vpustit loď do svých přístavů Itálie a Malta. Humanitární skupiny, které provozují loď, Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée, proto v neděli vyzvaly evropské vlády, aby zajistily pro 141 zachráněných migrantů „bezpečný přístav, co nejblíže, jak to vyžaduje mezinárodní právo.“

Humanitární loď uvedla, že jakmile dorazila do záchranné zóny u libyjského pobřeží, kontaktovala Itálii a Maltu a požádala je o bezpečný přístav. Orgány na Maltě žádost odmítly a italské úřady vůbec neodpověděly.

V pondělí se k situaci kolem lodi Aquarius vyjádřili na twitteru italský ministr vnitra Matteo Salvini a jeho vládní kolega ministr dopravy a infrastruktury Danielo Toninelli. Oba ministři poukázali na to, že loď pluje pod gibraltarskou vlajkou a vyzvali proto Velkou Británii, aby přijala zodpovědnost za zachráněné uprchlíky a přijala je.

Aquarius vyzvedl 141 uprchlíků, kteří se snažili přeplout z Libye do Itálie na dvou dřevěných lodích, v pátek. Podle lodní posádky je 67 z nich nezletilých bez doprovodu. Dalších šest chlapců pak cestuje minimálně s jedním příbuzným. Více než třetina pochází z Eritreje, kde mnoho mladých mužů uprchlo, aby se vyhnulo branné povinnosti. Další třetina pak pochází ze Somálska.