Oficiální zdroje z úřadu španělského premiéra, které citoval list El País, v pondělí uvedly, že „Španělsko není nejbezpečnějším přístavem, protože není nejbližší, jak stanovuje mezinárodní právo.“

Humanitární plavidlo Aquarius
Nemůžeme za nárůst utonulých. Lékaři bez hranic kritizují italské úřady

Už předtím odmítly vpustit loď do svých přístavů Itálie a Malta. Humanitární skupiny, které provozují loď, Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée, proto v neděli vyzvaly evropské vlády, aby zajistily pro 141 zachráněných migrantů „bezpečný přístav, co nejblíže, jak to vyžaduje mezinárodní právo.“

Humanitární loď uvedla, že jakmile dorazila do záchranné zóny u libyjského pobřeží, kontaktovala Itálii a Maltu a požádala je o bezpečný přístav. Orgány na Maltě žádost odmítly a italské úřady vůbec neodpověděly.

Ilustrační foto
Malta zadržela další humanitární loď. Plánovala vyplout na moře kvůli migrantům

V pondělí se k situaci kolem lodi Aquarius vyjádřili na twitteru italský ministr vnitra Matteo Salvini a jeho vládní kolega ministr dopravy a infrastruktury Danielo Toninelli. Oba ministři poukázali na to, že loď pluje pod gibraltarskou vlajkou a vyzvali proto Velkou Británii, aby přijala zodpovědnost za zachráněné uprchlíky a přijala je.

Aquarius vyzvedl 141 uprchlíků, kteří se snažili přeplout z Libye do Itálie na dvou dřevěných lodích, v pátek. Podle lodní posádky je 67 z nich nezletilých bez doprovodu. Dalších šest chlapců pak cestuje minimálně s jedním příbuzným. Více než třetina pochází z Eritreje, kde mnoho mladých mužů uprchlo, aby se vyhnulo branné povinnosti. Další třetina pak pochází ze Somálska.

Andrej Babiš (vpravo) na summitu Evropské unie k migraci vedle rakouského kancléře Sebastiana Kurze (vlevo) a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.
Kvótám odzvonilo. Babiš byl po noční dohodě summitu spokojený