Italská loď Diciotti vyzvedla migranty ve čtvrtek při pátrací akci v maltských vodách. Jak Malta, tak Itálie původně odmítly lodi povolit přistání. V pondělí se nakonec Itálie uvolila k tomu, že nechá loď dorazit do přístavu v druhém největším sicilském městě Katánii. Italský ministr vnitra Matteo Salvini ale zakázal migrantům vystoupit z lodi do doby, dokud nebude nějaká jiná země Evropské unie souhlasit s tím, že je přijme.

Proč nepomůžete?

"Itálie by měla žádat od Bruselu a od dalších evropských vlád vysvětlení, proč je jejich pomoc tak nedostatečná," uvedl Salvini. Vzpomněl přitom podobnou situaci z půlky července, kdy Itálie nechala přistát u svých břehů dvě lodě se 450 migranty, což udělala na základě dohody, podle níž se měly o část těchto migrantů podělit další země EU.

Salvini od té doby obviňuje tyto země, že nedodržely slovo. Jedinou výjimku tvoří podle něj Francie, která přijala 47 z domluvených 50 běženců. Po padesáti lidech měly ale přijmout i Německo, Portugalsko, Španělsko, Irsko a Malta, z nichž ani jedna země tento závazek nesplnila, uvedl Salvini.

Sebastian Kurz.
Kurz chce uzavřít evropské přístavy. Stejného názoru jsou i Muscat či Babiš

Italský ministr vnitra také vyzval Evropskou unii, aby prošetřila zprávy migrantů o tom, že je maltské námořnictvo našlo, ale nevyzvedlo z moře, a eskortovalo je místo toho do italských vod. 

Podle maltské vlády nebyla loď, na níž běženci původně pluli, v nouzi, a oni sami prohlašovali, že chtějí do Itálie.

Mluvčí Evropské komise Alexander Winterstein prohlásil, že Brusel usiluje o zprostředkování nové dohody o Diciotti a o rozdělení jejích pasažérů, ale odmítl se vyjádřit blíž. 

Loď italské pobřežní stráže Diciotti
Itálie a Malta se přou o migranty. Salvini pohrozil jejich vrácením do Libye

Salviniho přístup kritizují organizace dohlížející na lidská práva, včetně Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a italských komisařů pro práva nezletilých a zadržených. Podle některých názorů je jeho postup, při němž zabraňuje migrantům včetně dětí vystoupit z lodi a drží je celé dny v uzavřeném a omezeném prostoru, nelegální. 

Aktivisté protestují

"Je to nepochopitelné jednání a je to dokonce i trápení. Diciotti je vojenská loď italského státu a má zakázáno kotvit v italském přístavu," řekl v pondělí člen pobřežní hlídky Antonello Ciavarelli italskému deníku Corriere della Sera.

Podle levicového sdružení smírčích soudců Magistratura Democratica "nelze mlčet k tomu, jak Salvini porušuje hodnoty a pravidla italské ústavy".

Záchranné plavidlo Aquarius
Humanitární loď Aquarius zakotví na Maltě. Migranty si rozdělí pět zemí EU

Podle interních dokumentů pobřežní stráže, které na Twitteru zveřejnila Alessandra Zinitiová, novinářka z italského deníku La Repubblica, je mezi běženci na Diciotti 34 dětí.

"Máme velkou obavu o to, v jakých podmínkách se tito lidé nacházejí," uvedla Giovanna Di Benedettoová, mluvčí charitativní organizace Save the Children, pro zpravodajskou televizní stanici SkyTG24. "Odmítat jim pomoc je nepřípustné," uvedla s odvoláním na to, že hodně z běženců na palubě strávilo 12 až 18 měsíců v libyjských vazebních táborech, kde byli zneužíváni.