Útočníkem byl 28letý Usman Khan, který byl v roce 2012 odsouzen spolu s dalšími extremisty za to, že jejich skupina plánovala útoky mimo jiné na londýnskou burzu. Skupina se podle některých médií inspirovala teroristickou sítí Al-Káida. Podle deníku The Guardian soudce tehdy označil Khana za "velmi nebezpečného džihádistu".

K útoku se přihlásil Islámská stát. Bez důkazu

K londýnskému útoku se dnes prostřednictvím své informační agentury Amaq přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Neposkytla však žádné důkazy.

Khan, jehož rodina pochází z Pákistánu, se narodil ve městě Stoke-on-Trent ve středoanglickém hrabství Staffordshire, kde také žil. Dnes tam policie provedla domovní prohlídku, aby vyloučila, že útočník měl spolupachatele. Náměstek ministra bezpečnosti Brandon Lewis později uvedl, že policie už dalšího podezřelého nehledá.

Střelba na London Brigde
Terorista v Londýně pobodal několik lidí, dva smrtelně. Policie ho zastřelila

Khan spáchal útok nožem v pátek odpoledne na mostě London Bridge, v jehož blízkosti se předtím účastnil semináře resocializačního programu pro odsouzené, kde byly desítky lidí, včetně studentů a bývalých vězňů. Zabil dva lidi a tři další zranil. Jednou z obětí je mladý absolvent Cambridgeské univerzity, který se na vytváření programu pro odsouzené podílel, druhou obětí je žena. Zranění jsou mimo ohrožení života.

Většímu počtu mrtvých zabránilo několik mužů, kteří se na útočníka ozbrojeného dvěma noži vrhli, než dorazila policie. Jejich statečnost ocenila královna Alžběta II., premiér Johnson či londýnský starosta Sadiq Khan.

Nizozemští policisté u místa útoku nožem na haagském nákupním bulváru Grote Marktstraat 29. listopadu 2019
V nizozemském Haagu zaútočil muž ozbrojený nožem. Tři lidi zranil

Na vládních budovách v Británii byly dnes kvůli útoku vlajky na půl žerdi a zrušeno bylo několik akcí kampaně před prosincovými předčasnými parlamentními volbami. Šéf konzervativců Johnson i lídr opozice Jeremy Corbyn ovšem už oznámili, že kampaň bude pokračovat "navzdory těm, kdo chtějí útočit na (britskou) demokracii".

Starosta Londýna, kde se v úterý a ve středu koná summit NATO, dnes upozornil, že příštích několik dní bude v ulicích britské metropole více policistů. Podle něj ale není důvod zvyšovat v Británii stupeň rizika ohrožení terorismem, který byl začátkem listopadu snížen z druhého nejvyššího na pětistupňové škále na třetí stupeň.