Pasažéři odlétající zmezinárodních letišť vLondýně, Manchesteru a dalších dvaceti britských městech mají počínajedneškem opět oněco jednodušší život. Letiště, která vyšla vstříc přísnějším požadavkům, jež kladebritská vláda na bezpečnost, mohou vpouštět své klienty do letadel se dvěma osobními zavazadly.

Změna se nicméně netýká všech britských letišť. Na těch znich, která dosud nezavedla novou generaci bezpečnostních scannerů, bude nadále platit stávajícípraxe.

To se týká ičásti letiště vGatwicku. Druhý nejfrekventovanější britský vzdušný přístav totiž zatím novou technologii zavedl jen na svém jižním terminálu, severní na ni teprve čeká. Cestující, kteří přes něj procházejí si tak na možnost vzít si do letadla druhé zavazadlo počkají zřejmě do 11.února.

Pasažéři by neměli na možnost vzít si druhé zavazadlo zcela spoléhat ani při odletu zletiště, které vládním požadavkům vyhovělo. Kromě zdejších předpisů se na ně totiž vztahují iinterní pravidla jednotlivých přepravců.

Například vČesku oblíbená nízkonákladová letecká společnost Easyjet se rozhodla zůstat ustávající praxe a její cestující si tak budou muset vystačit sjedním příručním zavazadlem. Vplatnosti zůstávají iomezení týkající se množství tekutin, které je možné vzít sebou na palubu.

Jak budou konkrétní nařízení vypadat, jetedy záležitostí leteckých společností, ne letišť.

„Podobné změny ničemu neprospějí, cestující budou akorát zmatení. Není správné, že každé letiště a každá společnost budou mít pravidla nastaveny jinak,“ říká výkonný ředitel společnosti Easyjet Andy Harrison. „My proto žádné změny nechystáme,“dodal.