Průzkumy naznačují, že občané jsou takovému kroku nakloněni, což by znamenalo, že v září se v Lotyšsku uskuteční předčasné parlamentní volby.
Zatlers před časem obvinil parlament, že kryje korupčníky před soudním stíháním, a prohlásil, že zákonodárný sbor je ovlivňován oligarchy, kteří z něj učinili nástroj pro prosazování svých hospodářských zájmů. Poslanci poté odmítli zvolit Zatlerse do druhého funkčního období a místo něj do úřadu hlavy státu vybrali bývalého bankovního ředitele Andrise Bérziňše. Exprezident hodlá nyní kandidovat do parlamentu s vlastní reformní stranou.

Podle agentury APA konkrétní postup po referendu ještě není úplně jasný, neboť podobný vývoj v Lotyšsku nastává poprvé. Pravděpodobně se bude podle konečného výsledku hlasování považovat parlament za rozpuštěný v úterý 26. července. Další kroky budou náležet prezidentovi Bérziňšovi.

Neoficiální volební kampaň již v zemi začala. Podle průzkumů vede, podobně jako při minulých volbách, ruskojazyčné středolevé spojení Centrum shody. Podle studie zveřejněné před několika dny 72 procent Lotyšů očekává, že se Centrum shody dostane k moci.

Současná vládní koalice pravého středu premiéra Valdise Dombrovskise a sdružení Zelených a Rolníků oligarchy Aivarse Lembergse je rozhádaná a musí podle APA počítat se ztrátami. Šance na volební úspěch má kromě bývalého prezidenta Zatlerse také nově vytvořené uskupení nacionalistů (Za vlast a svobodu, Vše pro Lotyšsko a Národní hnutí za nezávislost).

Jako pravděpodobný termín nových voleb označují lotyšská média 17. září.