„Ministr se domnívá, že otázku uprchlíků je třeba nejprve vyřešit na vnitropolitické úrovni," citovala mluvčí lotyšské vlády agentura BNS. O návrhu Evropské komise na závazné přijímání uprchlíků má šest stran koaliční vlády jednat během dneška. Vedoucí představitele koaličních i opozičních stran si kromě toho na dnešní den a na úterý pozval ke konzultacím prezident Raimonds Véjonis.

Problém uprchlíků vyvolává v lotyšské vládní koalici ostré spory, podle rižského tisku lze hovořit o vládní krizi. Lotyšsko mělo podle Bruselu původně přijmout 250 uprchlíků, minulý týden Evropská komise počet zvýšila na 776. Proti oběma těmto požadavkům se staví část koalice, v parlamentu je navíc návrh zákona, který přijetí jakéhokoli počtu běženců podmiňuje souhlasem zastupitelů.

Ústavní krize

Solvita Áboltiňová, předsedkyně liberálně-konzervativní strany Jednota, která je významnou součástí koalice, hovoří dokonce o ústavní krizi. Prezident Véjonis by podle ní měl rozhodnout, zda je vláda vůbec akceschopná. Lotyšsko je podle Áboltiňové povinno uprchlickou kvótu akceptovat bez ohledu na vládní spory. Diskutovat by se prý mělo jen o tom, jak běžence integrovat.

Proti přijímání uprchlíků se staví vládní Národní aliance a sdružení Zelených a Rolníků. Podle agentury BNS hrozí, že Lotyšsko bude nakonec jediná země EU, která vůbec žádné uprchlíky na svém území nepřijme. Takovou možnost dnes připustil i bývalý ministr obrany a zahraničí Artis Pabriks. „Pokud Lotyšsko neprojeví solidaritu a běžence nepřijme, ztratí v EU možnost obhajovat své hospodářské a bezpečnostní zájmy," řekl Pabriks v lotyšské televizi.

Premiérka Laimdota Straujumaová v neděli o nejednotném stanovisku lotyšské vlády telefonicky hovořila s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Podle agentury LETA řekla, že EU musí více chránit své vnější hranice, rozmisťovat uprchlíky v „bezpečných zemích mimo EU" a ekonomické migranty vracet. Jednání premiérky s Junckerem bylo prý „velmi pragmatické".

Agentura LETA předpokládá, že k jednotnému stanovisku k problému uprchlíků by lotyšská vláda mohla dospět během října.