Cilinskis trval na své účasti, byť ho předsedkyně vlády předtím upozornila, že tato akce, navíc s účastí člena lotyšské vlády, může podnítit napětí ve vztazích s Ruskem. Ministr je ale přesvědčen, že se akce musí zúčastnit jako "lotyšský vlastenec".

"Vzhledem k tomu, že pan ministr dnes (v pátek) sdělil, že se pochodu zúčastní, a sám kvůli tomu neodstoupí, premiérka ještě dnes podepíše jeho uvolnění z funkce," citovala vpodvečer agentura Reuters mluvčího Straujumaové Andise Blindse. Nedlouho poté tisková služba předsedkyně vlády podle Interfaxu oznámila, že se tak už stalo.

Rozporuplné výročí

Pochod lotyšských veteránů z jednotek zbraní SS se koná pravidelně 16. března na lotyšský den legionářů. Ačkoli tento den není státním svátkem, mnoho Lotyšů ho vnímá jako příležitost připomenout si padlé krajany, kteří po boku německých vojsk bojovali proti sovětské okupaci.

Příslušníci početné ruské menšiny v Lotyšsku stále důrazně kritizují, že tyto pochody překrucují historii, oslavují nacismus a urážejí památku obětí války. Bývalým sovětským republikám sousedícím s Ruskem dělají vrásky na čele jejich ruské menšiny kvůli ukrajinské krizi. Intervence Moskvy na Krymu pod záminkou nutnosti chránit tamní ruskojazyčné obyvatelstvo vyvolala obavy zejména v Lotyšsku a Estonsku, kde zhruba čtvrtinu obyvatelstva tvoří Rusové. A podle Kremlu jsou jejich práva omezována.