Hurikán čtvrté kategorie si podle nejnovějších údajů vyžádal 16 obětí, více než polovina z nich ale přišla o život kvůli otravě oxidem uhelnatým při nesprávné manipulaci s generátory. Hurikán, který provázel vichr o síle až 240 kilometrů za hodinu, tuto část Spojených států zasáhl ve čtvrtek ráno. 

Na jihozápadě Louisiany teď lidé stojí před rozhodnutím, zda se vrátit domů a živořit v mizerných podmínkách, nebo počkat, než se podaří obnovit alespoň dodávky vody a elektřiny.

Louisianské úřady odhadují, že voda neteče v domácnostech více než 220 tisíc lidí a upozorňují, že obnova infrastruktury potrvá týdny až měsíce, v plném rozsahu dokonce roky. Čtyři desítky domů s pečovatelskou službou jsou teď závislé na generátorech a není jasné, zda klienti z jedenácti těchto zařízení se do nich po evakuaci budou moci vrátit.

Poničené domy

Silnice v zasažených městech blokují popadané stromy a zpřetrhané dráty elektrického vedení. Ve městech nefungují semafory, mnoho lidí má poničené domy.

Mluvčí Bílého domu Judd Deere uvedl, že Trump chce být s těmi, které zasáhl hurikán Laura. Očekává se, že si prohlédne škody a bude informován o záchranných operacích a pomoci.

Prezident už předtím řekl, že kvůli řádění hurikánu zvažoval, že odloží čtvrteční projev, v němž přijal nominaci své Republikánské strany, aby se v listopadových volbách znovu ucházel o prezidentský úřad. Podle Trumpa se však ukázalo, že "jsme měli trošku štěstí. Bouře byla velmi silná, ale rychle přešla".

Americké ministerstvo vnitra oznámilo, že produkce ropy v Mexickém zálivu je nyní kvůli hurikánu nižší o 82 procent a zemního plynu o 59 procent. Společnostem se však daří obnovovat těžbu. Bez personálu bylo dnes 189 těžařských platforem nebo ropných vrtů, ve středu jich bylo 310. Zařízení v Mexickém zálivu se na celkové těžbě ropy v USA podílejí 17 procenty a zemního plynu pěti procenty.

Hurikán už zeslábl na tropickou bouři, meteorologové na dnešek předpovídali místní tornáda a lijáky, zejména ve státech Severní Karolína a Virginie.