První snímky z teleskopu, který má za cíl pátrat ve vesmíru po obyvatelných exoplanetách (planetách nacházejících se mimo naši sluneční soustavu), zveřejnila NASA již v pondělí. Fotografie zachycující statisíce planet na jižní obloze dokázaly, že zařízení přezdívané Lovec planet funguje jak má a může se zaměřit na plnění svého poslání.

Dokumenty zveřejněné americkým úřadem na portálu arXiv napovídají, že teleskop TESS během své krátké mise objevil již dvě planety, které by díky své vzdálenosti od mateřské hvězdy mohly disponovat vhodnými podmínkami pro život na pozemské bázi. 

Superzemě na dosah

„S radostí oznamujeme, že teleskop TESS objevil prvního kandidáta. Superzemi obíhající jasnou hvězdu Pi Mensae (π Men) vzdálenou od Země skoro 60 světelných let,“ uvedla NASA na twitterovém účtu. Vědci však upozorňují, že než bude objev potvrzen, musí být podroben dalšímu výzkumu. 

Pokud odborníci existenci planety potvrdí, bude planeta označovaná jako „π Men c“, obíhající svou hvězdu jednou za 6,3 pozemského dne, vůbec prvním úspěchem dvouleté mise. Nová superzemě však má i větší sestru. Planeta nazvaná „π Men b“ oběhne okolo hvězdy Pi Mensae jednou za 2100 pozemských dní a dosahuje velikosti desetinásobně převyšující rozměry Jupiteru. 

Je jich více

Další dosud neznámou exoplanetu objevil teleskop v soustavě hvězdy LHS 3844, která se nachází pouhých 49 světelných let od Země. Planeta nazvaná „LHS 3844 b“ je vesmírným rychlíkem. Okolo své hvězdy oběhne každých 11 hodin a podle vědců je pravděpodobné, že kvůli vysoké úrovni radiace nemá atmosféru. 

Odborníci však upozorňují, že úvodní předpoklady je nutné ověřit pomocí spektroskopie. Podle výzkumníků navíc existuje pravděpodobnost, že planeta obíhá slabě zářící sekundární hvězdu. „Než bude planeta doplněna na neustále rostoucí seznam exoplanet, je potřeba ověřit získaná data,“ vysvětluje NASA.

Očekávají se velké objevy

Úspěch mise TESS naplňuje vědce nadějí. Teleskop odstartoval na oběžnou dráhu 18. dubna letošního roku a oficiální pozorování zahájil teprve v červenci. Brzký úspěch dvouleté mise tak napovídá, že na objevení čeká obrovské množství exoplanet.