Za nynější situací v Bělorusku jsou podle Lukašenka dvě příčiny - vnější a vnitřní. "Věří, že za vším stojí především Američané, kteří operují prostřednictvím center v Polsku a České republice," přiblížil Lukašenkův pohled novinář přítomný rozhovoru. Za vnitřní příčinu prezident považuje to, že "v Bělorusku vyrostla dvě nová pokolení" a vytvořila se nevelká třída "měšťáků", kteří se podle něj chtějí dostat k moci.

Maryja Kalesnikavová, jeden z opozičních lídrů zdraví své příznivce v Minsku, 27. srpna 2020
Běloruští opozičníci jsou na Ukrajině. Kalesnikavová byla zadržena na hranici

"Ano, možná jsem seděl (ve funkci) trochu déle, možná mě ukazují nejen v televizi, ale i na žehličkách, na čajových konvicích. Ano. Ale skutečně jenom já nyní můžu Bělorusy ochránit," prohlásil mimo jiné Lukašenko podle agentury TASS, která citovala jednoho z ruských účastníků zatím nezveřejněného interview.

"Já prostě jen tak neodejdu. Čtvrt století jsem se staral o Bělorusko. Jenom tak to všechno nezahodím. Kromě toho, pokud odejdu, budou moje stoupence řezat," citoval další novinář z prezidentových výroků, Lukašenko zemi vládne tvrdou rukou už 26 let.

S opozicí jednat odmítá

S koordinační radou běloruské opozice Lukašenko jednat rozhodně odmítá. "Nevím, kdo ti lidé jsou. Nejsou žádná opozice. Všechno, co navrhují, znamená katastrofu pro Bělorusko a běloruský národ. Chtějí přervat naše vztahy s bratrským Ruskem, chtějí, abychom měli placené vzdělání a zdravotnictví. Chtějí zničit všechny naše průmyslové podniky a z pracujících udělat nezaměstnané," prohlásil podle ruských novinářů Lukašenko.

Demonstrace proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi v Minsku, 6. září 2020. Vlevo brání policisté lidem v cestě na náměstí Nezávislosti.
V Minsku byly zatčeny stovky lidí. Zmizela jedna z tváří opozice

Posílil také obavy, že ve snaze udržet se u moci za pomoci ruského prezidenta Vladimira Putina bude ochoten omezit svrchovanost země větší integrací s Ruskem. "Jsme připraveni pokračovat v integraci s Ruskem, ale nejprve musíme zajistit, aby všechny instituce a projekty, které ve svazovém státu již existují, skutečně fungovaly," řekl.

Putin dlouhodobě usiluje o užší vazby s Běloruskem v rámci svazového soustátí. Lukašenko to dosud odmítal a obviňoval Moskvu, že chce jeho zemi pohltit. Jeho současná pozice je ovšem oslabená vlivem protestů proti výsledkům prezidentských voleb z 9. srpna, které opozice označuje za zfalšované.