O Maassenově odchodu z funkce bylo rozhodnuto již v září kvůli jeho reakci na video zachycující dění v Chemnitzu. „Neexistují žádné důkazy, že by video tohoto útoku na přistěhovalce, které je na internetu, bylo autentické,“ prohlásil Massen s tím, že naopak existují důvody si myslet, že se jedná o cíleně šířenou nepravdivou informaci.

Kvůli jeho výroku začali někteří sociální demokraté zpochybňovat trvání vládní koalice s CDU/CSU. Sám Maassen následně připustil, že se jedná o autentický záznam.

Angela Merkelová.
CDU je připravená pokračovat ve velké koalici, ujistila Merkelová

Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) měl Maassen přesto vést až do doby, než se najde jeho nástupce. Po jeho dalších kontroverzních výrocích se ale Seehofer rozhodl urychlit konec svého podřízeného.

Maassen překročil hranice, domnívá se Seehofer

Maassen totiž na schůzce s představiteli evropských tajných služeb, ke které došlo 18. října ve Varšavě, označil německou politiku vůči cizincům a obecně bezpečnostní politiku za idealistickou, naivní a levicovou. Rovněž uvedl, že v koaliční sociální demokracii (SPD) působí levicově radikální síly.

Hans-Georg Maassen
Bývalý šéf kontrarozvědky Maassen doplatil na ostrá slova. Bude propuštěn

Taková vyjádření označil Seehofer za naprosto nepřijatelná. „Za těchto okolností není možná důvěryhodná spolupráce Maassena v jakékoli funkci nejen se mnou, ale ani s dalšími zúčastněnými,“ zdůraznil ministr vnitra. „Domnívám se, že byly překročeny hranice,“ dodal podle týdeníku Focus.

Po svém konci v čele BfV měl přitom Maassen původně působit v roli státního tajemníka právě na ministerstvu vnitra, čímž by si finančně polepšil. Po tvrdé kritice ale koalice toto své rozhodnutí přehodnotila a nabídla mu jiný post. I o ten ale později přišel.

Hans-Georg Maassen se narodil 24. listopadu 1962 v Mönchengladbachu. Po studiích práva přednášel na Svobodné univerzitě v Berlíně a v roce 1991 začal pracovat na ministerstvu vnitra. V čele Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) stál od srpna 2012.

Hans-Georg Maassen
Německý šéf kontrarozvědky končí ve funkci. Kvůli výrokům o Chemnitzu