Nejmladší francouzský prezident byl přijat v Berlíně se všemi vojenskými poctami. Námětů pro jednání je mezi oběma státy dost. Francii trápí vysoká nezaměstnanost mladých lidí v generaci kolem 25 let, a jak obě strany avizovaly, budoucnost mladých mělo být jedním z témat rozhovoru. Merkelová i přesto uvedla, že chce společně s francouzským prezidentem hledat způsob, jak v životě EU zažehnout novou jiskru. Macron přijel do Berlína mj. s tím, aby podpořil myšlenku o společném rozpočtu 19 zemí EU, které platím eurem. Macron by rád viděl ministra financí EU, který by eurozónu řídil.

Francouzský premiér Edouard Philippe
Macron jmenoval premiérem Edouarda Philippa, sběratele manžetových knoflíčků

Podle slov kancléřky je ale „důležité se soustředit na to, co je možné dělat, ne to, co možné dělat není". Macron je nadšeným zastáncem myšlenky silně integrované Evropské unie, Německo je i po zkušenostech s migrační vlnou opatrnější. Angela Merkelová však vstřícně uvedla před jednáním, že určitě „jsou věci na francouzské straně, které se od nich můžeme přiučit".

François Hollande
Evropská unie je v krizi, musí ale přežít, prohlásil Hollande

Emmanuel Macron uvedl po setkání, že Francie i Německou chtějí v zásadních věcech postupovat společně jako dobří spojenci. Jak on, tak Merkelová zdůraznili, že i po odchodu Velké Británie zůstane Evropská unie silná. Ale také to, že řada krizí – finanční i uprchlická – posílila krajně pravicové tendence v některých unijních zemích. Jak německá premiérka, tak francouzský prezident se shodli, že jejich snahou bude zmírnit a omezit pravicový populismus. Společným tématem bude také uprchlická a azylová politika. Angela Merkelová vyslovila naději, že úspěch v červnových parlamentních volbách umožní Emmanuelovi Macronovi realizovat jeho plány.

Oba politici se sešli již v březni tohoto roku v Berlíně během Macronovy prezidentské kampaně. I když je Macron velice mladý, Angela Merkelová uvedla, že mu v žádném případě nechce radit, protože podle jejího mínění má „velmi dobré představy o tom, co je třeba ve Francii dělat".

Zdroj: Youtube