„Budeme bombardovat místo, kde se chemické zbraně vyrábí nebo kde se jejich útok organizuje,“ oznámil Macron. Zdůraznil ale, že francouzské tajné služby potvrzení o použití jedů nemají. Informoval o tom server BBC.

„Dnes naše zpravodajské agentury a ozbrojené složky chemický útok proti civilistům nepotvrdily. Jakmile jej potvrdí, provedu to, co jsem slíbil. Prioritou je boj proti teroristům,“ nechal se slyšet.

Minulý rok podobný záměr oznámil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. V pátek mu v telefonickém rozhovoru řekl, že „je informacemi o možném použití chloru proti civilistům znepokojen“.

Ve městě, které mají v držení rebelové, došlo minulý týden k dalšímu chemickému útoku. Asi tucet lidí hlásilo vážné problémy s dýcháním. Podle rebelů bombu s jedovatým plynem shodil na město Saraqeb na severozápadě země v provincii Idlib vrtulník syrské armády. Syrská vláda nařčení okamžitě odmítla.

Zatím k nejhoršímu chemickému útoku došlo v roce 2013 v Damašku, kdy po útoku sarinem zahynulo několik set lidí. Asad tvrdil, že smrtící plyn použili povstalci. Spojené státy a Rusko se tehdy shodly na plánu chemického odzbrojení Sýrie do jednoho roku. Organizace pro zákaz chemických zbraní od té doby potvrdila několik dalších útoků. 

Například v dubnu 2017 byly chemické látky použity při útoku na město Chán Šajch, které drží rebelové. Při chemickém útoku tehdy zemřelo na 80 lidí, mezi kterými byly i děti. To, že sarin použila syrská armáda, potvrdilo i nezávislé vyšetřování OSN.

V odpověď na to USA spustily bombový útok na leteckou základnu syrské armády v Homsu, z níž v startovala letadla, která podle Washingtonu zaútočila chemickými zbraněmi na Chán Šajch. Asad a jeho spojenec Rusko tehdy tvrdili, že útok byl zinscenovaný tak, aby to vypadalo, že jej provedla syrská armáda.

Video: Loňský útok chemickými zbraněmi v Sýrii