Peníze půjdou do oplocení, kamerového systému a detekčních technologií. Ty budou sloužit jak v severofrancouzském přístavním městě Calais, které funguje jako vstupní brána na britské ostrovy, tak i na dalších místech podél francouzského pobřeží kanálu La Manche, odkud se pokoušejí migranti nelegálně proniknout vlakem nebo trajektem na území Británie.

Stavba Velké zdi v Calais (The Great Wall of Calais).
Británie zaplatí ploty a kamery u francouzského Calais

Francie a Británie až dosud dodržovaly patnáctiletou mezivládní dohodu o ochraně hranic, zvanou smlouva z Le Touquet. Na základě tohoto dokumentu mohou britští úředníci provádět kontroly cestujících směřujících do nitra Anglie hned na pobřeží Lamanšského průlivu.

Společná tisková konference britské premiérky a francouzského prezidenta v Sandhurstu poblíž Londýna

Zdroj: Youtube

V rámci smlouvy z Le Touquet už Británie zaplatila Francii více než 100 milionů liber. Ve čtvrtek lídři obou zemí podepsali novou smlouvu, která dohodu z roku 2003 upravuje a doplňuje.

Tapiserie z Bayeux
Paříž asi půjčí Britům tapiserii z Bayeux. Dílo by se přesunulo po 950 letech

Britská premiérka a francouzský prezident dále oznámili, že hodlají prohlubovat spolupráci v oblasti boje proti terorismu. Londýn by měl vyslat tři vrtulníky do Mali, kde francouzské jednotky bojují s islámskými radikály. Paříž na oplátku slibuje, že posílí britské jednotky v Estonsku a přijme více dětských uprchlíků.

„Náš summit má ukázat, že jsme odhodláni chránit náš lid a udržovat naše hodnoty tváří v tvář jakékoliv hrozbě, ať už doma, nebo v zahraničí,“ prohlásila Mayová ještě před zahájením rozhovorů. „Naše přátelství šlo vždy nad rámec pouhého zajišťování obrany,“ dodala.

Syrští uprchlíci v Calais. Ilustrační foto.
Prezident Macron prý nedopustí obnovení tábora Džungle u francouzského Calais

Francouzský prezident Emmanuel Macron také přislíbil zapůjčit na výstavu do Británie skoro tisíc let starou tapiserii z Bayeux, jež mimo jiné znázorňuje slavnou bitvu u Hastingsu.