„Země, které nechtějí podpořit Frontex a projevit solidaritu, by měly opustit Schengen. Státy, které nechtějí silnější Evropu, by měly přijít i o strukturální fondy,“ řekl Macron v reakci na summit lídrů zemí EU v Salcburku, kde se probírala migrace a brexit.

Evropská pobřežní stráž, která střeží námořní hranici EU, se má podle návrhu Evropské komise rozšířit. Zvýší se proto počet jejích příslušníků z 1600 na 10 tisíc. Posílení Frontexu podporuje především Německo a Francie.

Zcela opačný názor má například český premiér Andrej Babiš i jeho slovenský protějšek Peter Pellegrini. Sever Politico ale píše, že Macronova slova míříla především na maďarského premiéra Viktora Orbána, který plán hlasitě kritizoval.

„Naše právo střežit si svou hranici nesvěříme do rukou nikoho jiného než nás,“ prohlásil Orbán v pondělí v maďarském parlamentu.

Babiš dříve uvedl, že mu navýšení počtu pracovníků Frontexu nevadí, chce ale slyšet vysvětlení, jak bude pohraniční stráž fungovat. 

V pondělí Babiš spolu se svým slovenským protějškem Pellegrinim na společném jednání české a slovenské vlády v Košicích označili Frontex za zbytečnou paralelní strukturu k národním pohraničním strážím. Podle Babiše se Itálie nebo Malta bez pomoci Frontexu obejdou a Evropská unie by měla pomáhat přímo těmto zemím.