Richard Ferrand, generální tajemník Macronovy strany a současně nový ministr pro územní kontinuitu, musí vysvětlovat informace, které zveřejnil tuto středu francouzský satirický týdeník Le Canard Enchaîné. Ten samý, který odstartoval aféru s Fillonovy manželky, která pobírala měsíčně tisíce eur jako fiktivní poslanecká asistentka.

Časopis tvrdí, že Ferrand využíval své pozice ředitele pojišťovny Mutuelles de Bretagne, aby obohatil svoji rodinu. Podobně jako v případě neúspěšného pravicového kandidáta Fillona se zřejmě ani Ferrand nedopustil ničeho nezákonného. Alespoň na to zatím není žádný důkaz.

V lednu 2011, v době Ferrandova působení v Mutuelles de Bretagne, se tato společnost snažila pronajmout obchodní centrum v Brestu v severozápadní Francii pro zdravotní středisko.

Zprávy uvádějí, že v lednu 2011, během svého působení v neziskové společnosti Mutuelles de Bretagne, se společnost snažila pronajmout komerční prostory v Brestu v Bretani, severozápadní Francii, pro zdravotní středisko. Časopis zdůrazňuje, že pojišťovna byla vedena jako nezisková rganizace. Pojišťovna pronajala správu objektu realitní firmě Saca, kterou řídila manželka Ferrandova právníka Sandrine Doucenová. Společnost Saca měla ročně platit za pronájem 42 tisíc eur. Pojišťovna se také zavázala, že nechá prostory zrenovovat na vlastní náklady za 184 tisíc eur.

Akcie pro vlastní děti

Problém spočíval v tom, že pojišťovna uzavřela smlouvu se Saca, která v okamžiku podpisu smlouvy ještě neexistovala. Doucenová ji zaregistrovala až poté, když smlouvu o pronájmu uzavřela. Saca byla jako nájemce prostor v centru města vybrána ve výběrovém řízení ze tří uchazečů.

Saca byla zaregistrována jako akciová společnost s kapitálem 100 euro a založení jí umožnilo vzít si půjčku ve výši 402 000 eur na nákup nemovitosti. Hodnota akcií společnosti se v krátké době zvýšila 3000krát a podíly ve firmě získaly za jedno euro dcera Richarda Ferranda i jeho advokáta Doucena.

Navíc prostory, které společnost Saca získala, nebyly ještě v létě 2011, tedy půl roku po podpisu úmluvy, pronajaté.

K aféře se už vyjádřili i zástupci dotčených stran. Ferrand týdeníku Canard Enchaîné oznámil, že v době, kdy se smlouva o pronájmu podepisovala, nebyl členem správní rady, která kontrakt podepsala.

"Výjimečně bezúhonný" zaměstnával syna jako poslaneckého asistenta za 8400 eur

Mluvčí nové francouzské vlády Christophe Castaner označil Ferranda jako člověka "výjimečně bezúhonného" bezúhonnosti". Pro stanici Evropa 1 mluvčí řekl, že to nebylo nic nezákonného a nemorálního.

Několik francouzských politiků ze Socialistické strany už vyzvalo Ferranda k odstoupení. Ferrand totiž přeběhl k Macronovi právě odtud. K demisi ho vyznala i poražená prezidentská kandidátka Marine Le Penová. Ta má velké problémy s falešnými asistenty, kteří pro ni pracovali v předvolební kampani a pro její Národní frontu, ale vyplácel je Evropský parlament.

Jenže týdeník Canard Enchaîné uvádí, že také Ferrand zaměstnával vlastního syna jako poslaneckého asistent, několik měsíců mu šla ze státní kasy měsíční mzda ve výši 8 704 eur (asi 232 tisíc korun).

| Video: Youtube