Opoziční vůdce Andry Rajoelina v sobotu složil prezidentskou přísahu. Zahraniční diplomaté hrozí Madagaskaru sankcemi.

Na sportovní stadion v madagaskarském hlavním městě Antananarivu dorazily desetitisíce lidí, aby sledovaly, jak Andy Rajoelina složí prezidentskou přísahu. Mnozí zahraniční diplomaté na rozdíl od místních obyvatel slavnostní ceremoniál bojkotovali.

„Diplomaté ze Spojených států, Německa, Francie a zástupci Evropské unie, nám sdělili, že se sobotního ceremoniálu nezúčastní,“ řekl novinářům pobočník sesazeného prezidenta Marca Ravalomanany, na jehož místo byl za pomoci armády dosazen opoziční vůdce Andry Rajoelina. Jeho jmenování do úřadu schválil i madagaskarský nejvyšší soud.

Spojené státy označily převzetí moci na Madagaskaru za státní převrat a zemi zastavili přísun nehumanitární pomoci. Podobně se zachovalo i Norsko. Pro Madagaskar, kde 70 procent státních výdajů pochází právě ze zahraničních fondů, může znamenat rušení finanční pomoci značný problém. Madagaskaru pozastavila navíc členství Africká unie. Nesouhlas se jmenováním nového prezidenta vyjádřila i Evropská unie.

Třicet čtyři let starý Rajoelina označil sám sebe za „prezidenta dočasné správy“ a slíbil, že do dvou let vyhlásí nové prezidentské volby. Zahraničí ale požaduje uspořádání voleb dříve.

Aby se mohl bývalý diskžokej Rajoelina voleb účastnit, bude muset prosadit změnu ústavy. Věku, který na Madagaskaru umožňuje kandidovat na prezidenta, dosáhne totiž až za šest let.

Bývalý prezident Ravalomanana, který byl v roce 2006 zvolen v řádných volbách, odstoupil po týdnech krvavých protestů a vzpouře armády. Nyní se skrývá na neznámém místě.

Jan Horký