"Problém je v období let 1945 až 1948. Maďaři byli zbaveni občanských práv a byli považováni za zločince jen proto, že byli Maďaři. To je třeba vyřešit. Nikoliv však omluvami. Křivdy je třeba odstranit a napravit," řekl s tím, že pokud už nelze zkonfiskované majetky vrátit, měly by oběti být odškodněny. "Pokud mohou restituovat ti, které postihla arizace, tak proč ne ti, kteří byli postiženi reslovakizací?" dodal.

Duray byl nedávno na kongresu SMK zvolen místopředsedou pro strategii této jediné vlivné politické strany slovenských Maďarů. Patří mezi spolupracovníky nového předsedy Pála Csákyho, který vystřídal v čele strany po devíti letech Bélu Bugára. Odstranit následky dekretů bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše slibovala voličům ve svém programu SMK i před loňskými volbami, po kterých přešla do opozice. Ale otázku Benešových dekretů se SMK nepodařilo otevřít ani během předchozích osmi let, kdy byli slovenští Maďaři zastoupeni v obou vládách Mikuláše Dzurindy.

Pro slovenské politiky zůstávají Benešovy dekrety tabu. Kvůli dekretům si někteří Maďaři úředně změnili národnost na slovenskou z obavy, že ztratí občanská práva a majetek. Ve stejné době bylo podle dohody mezi Prahou a Budapeští vysídleno asi 90.000 Maďarů ze Slovenska a přibližně 70 000 Slováků z Maďarska.