Ke kroku, který odsouhlasila správní rada, a který vstoupí v platnost 1. prosince, přistoupila univerzita proto, „že maďarská vláda odmítla uzavřít dohodu, která by umožnila CEU fungovat v Maďarsku svobodně jako americká instituce registrovaná ve státě New York,“ uvedla univerzita ve svém prohlášení.

George Soros
V rezidenci miliardáře Sorose našli bombu. Pyrotechnici ji zneškodnili

„Opakovaně jsme naznačili naši otevřenost k nalezení řešení, které zaručuje naši institucionální integritu a akademickou svobodu. Čekali jsme tak dlouho, jak to jen bylo možné,“ řekl prezident a rektor Středoevropské univerzity na čtvrteční tiskové konferenci v Budapešti.

„Bylo by od nás nezodpovědné, abychom neprováděli opatření, která by zajistila budoucnost CEU. Bohužel jsme k tomuto rozhodnutí donuceni neochotou maďarské vlády nabídnout přijatelné řešení,“ dodal.

Maďarský premiér Viktor Orbán
Orbánovi nakloněný maďarský týdeník vydal jmenný seznam jeho odpůrců

Univerzita, která vyučuje studijní programy akreditované Maďarskem a Spojenými státy, otevře nový kampus ve Vídni. Zde budou od příštího roku vyučovány všechny ve studijní programy akreditované v USA.

„Jsme nuceni se odstěhovat. Nemáme žádnou jinou legální možnost,“ řekl prorektor Středoevropské univerzity Liviu Matei na tiskové konferenci. „Budou s tím obrovské náklady,“ dodal.

Středoevropskou univerzitu založil podle amerických vzorů v roce 1991 George Soros, který je zůstává jejím čestným předsedou představenstva. Původně její část sídlila v Praze, ale v roce 1996 byla kvůli neshodám s českými politiky přesídlila i tato část do Budapešti.

Maďarský premiér Viktor Orbán
Orbánova vláda zakázala vyučování genderových studií. Univerzity se bouří

Středoevropská univerzita byla mimo jiné vedle Univerzitě Loránda Eötvöse jednou ze dvou maďarských vysokých škol, na kterých se vyučovala gendrová studia, která se zaměřují na zkoumání kulturně a společensky vzniklých rozdílů mezi muži a ženami. Výuku oboru minulý týden oficiálně zakázal nový dekret maďarské vlády.

Maďarsko opustila i Sorosova nadace

Středoevropská univerzita přitom není jedinou institucí spojenou se Sorosem, která opouští Maďarsko. Jeho nadace Open Society Foundation oznámila odchod z Maďarska do Berlína ihned po Orbánově vítězství v dubnových parlamentních volbách.

George Soros
Sorosova nadace opouští kvůli vládnímu tlaku Maďarsko. Přesídlí do Berlína

Premiér Viktor Orbán považuje George Sorose za svého největšího nepřítele. Viní ho z politického vměšování a aktivní podpory masové imigrace do Evropy. Jeho stoupence pak označuje za „armádu“, která „nemá ráda křesťanské tradice“.

V červnu maďarský parlament odhlasoval kontroverzní zákon, kterému se přezdívá Stop Soros, a který kriminalizuje neziskové organizace pomáhající migrantům.

Billboard namířený proti Georgi Sorosovi
Prezident podepsal balíček zákonů Stop Soros. Za pomoc uprchlíkům hrozí vězení