„Akční skupina zodpovědná za zajištění bezpečnosti klíčových maďarských společností bude plánovat a organizovat výkon potřebných činností, které jsou nezbytné pro plynulý chod země. Učiní tak prostřednictvím oddílů ministerstva obrany,“ píše se v dopise klíčovým firmám v zemi. „Ve vybraných podnicích vojáci sledují a koordinují práci,“ citovala agentura TASR ministra obrany Tibora Benka.

Koronavirus neušetřil ani život ve Vatikánu. Na snímku náměstí Svatého Petra.
Města bez života. Podívejte se, co koronavirus udělal s ulicemi u nás i ve světě

Vedle jaderné elektrárny Paks se na seznamu firem ocitly Maďarská národní banka, Budapešťská burza, železnice MÁV, autodopravce Volánbusz, supermarkety Auchan, Maďarská pošta i Antenna Hungária nebo firma zajišťující rozhlasovéa televizní vysílání či výrobce léčiv (na snímku). Seznam firem drží armáda v utajení.

Parlament končí

Premiér Viktor Orbán současně rozpouští maďarský parlament. K tomu, aby tak mohl učinit ve zrychleném schvalování, už včera potřeboval hlasy opozice. Ta byla ochotna souhlasit s tříměsíčním přerušením práce parlamentu, žádala ale garance, že vláda nebude bez kontroly poslanecké sněmovny vládnout neomezeně dlouho. Když se Orbánovi nepodařilo opozici přesvědčit a musel hlasování odložit až na příští týden, dal najevo, že tím končí politický dialog. „Tuto krizi vyřešíme i bez vás,“ prohlásil Orbán.

Obavy opozice o demokracii v zemi odbyl Orbán poznámkou: „Doteď opozice stále říkala, že Maďarsko je nefunkční, nedemokratická země bez právního státu. Proč najednou teď tvrdíte, že odmítnutím pravomocí pro vládu zachraňujete demokratické a funkční Maďarsko?“ A dodal, že jediné, co už vláda potřebuje, je 133 hlasů ústavní většiny, která dá za týden vládě to, co po ní požaduje. Tu jeho Fidesz má.

Summit G20 v Ósace, zleva prezidenti USA, Japonska a Číny Donald Trump, Šinzó Abe a Si Ťin-pching
Boj proti koronaviru: Země G20 se dohodly na přípravě společné strategie

Podle vládního návrhu se parlament rozpustí do konce roku, v zemi bude vyhlášen na neomezeně dlouho výjimečný stav, budou zakázány volby a referenda. Porušování bezpečnostních opatření se bude trestat vězením, za šíření „poplašných zpráv“ bude hrozit pětiletý trest.

Podle mnohých opozičních poslanců, kteří se k návrhům Fideszu vyslovili, se tím Maďarsko mění v otevřenou diktaturu.