Tento týden se otevřely žákům základní školy, uvedla agentura Reuters. Připomněla, že v Maďarsku jsou od 11. listopadu zavřeny všechny střední školy, stejně jako hotely a restaurace, i když si lze odnést jídlo sebou. Zakázána jsou veškerá shromáždění. Platí také zákaz vycházení od osmé hodiny večer do páté hodiny ranní, dodala agentura MTI.

Orbán uvedl, že Maďarsko dostalo 80 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19, který způsobuje koronavirus, od společnosti Pfizer, ale zemi to nestačí. Dodal, že očkování postoupilo více než 42.000 zdravotníků.

Orban, který čelí největší výzvě svého desetiletého vládnutí v podobě pandemie a s ní spjaté hospodářské recese, uvedl, že výkon ekonomiky v letošním roce závisí na tom, jak rychle dokáže Maďarsko očkovat své obyvatele. Tvrdil, že pokud by se vláda spoléhala pouze na západní vakcíny, trvalo by očkování ještě o několik měsíců déle. Kritizoval nákup vakcín v Evropské unii a ocenil Británii, která šla svou vlastní cestou.

"Britové místo toho, aby to nechali na Bruselu, vyjednávali sami a nyní jsou na tom mnohem lépe," prohlásil maďarský premiér, kterého Reuters označil za nacionalistu.

"Vakcínové utrpení" podle něj ukázalo, že členské státy EU by se měly s problémy vypořádat mnohem více na národní úrovni, než aby nechaly Brusel jednat jejich jménem.

Jiný přístup

Premiér podle MTI také upozornil, že země zvolila jiný přístup k protinákazovým omezením než Západ, kde se opatření podle něj mění z týdne na týden. "Nešli jsme touto cestou, protože si myslíme, že předvídatelnost buduje důvěru," řekl. "Předvídatelnost je přinejmenším stejně důležitá jako účinnost," dodal.

Maďarsko se podílelo na ruském testování a patřilo k prvním příjemců malé zásilky ruské vakcíny Sputnik V. O vakcínách jedná také s Čínou a Izraelem, připomněl Reuters.

Desetimilionové Maďarsko ke čtvrtku zaznamenalo 334.836 potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku pandemie a 10.325 úmrtí. V nemocnicích se zotavuje více než 5000 pacientů s covidem-19, což je méně, než na vrcholu infekce, ale zdravotnictví zůstává pod tlakem.