„Beru na vědomí zprávy o rozhodnutí Maďarska udělit politický azyl Nikolovi Gruevskému. Pokud se to potvrdí, očekávám od Viktora Orbána dobré vysvětlení důvodů, které ho k tomu vedly,“ napsal Hahn na twitteru. Dodal, že právní stát zůstává základním principem členských i kandidátských zemí EU. Je také stěžejní pro důvěryhodnost Evropy.

Nikola Gruevski uprchl z Makedonie poté, co byl odsouzen na dva roky do vězení za korupci. V úterý napsal na svůj facebookový profil, že mu Maďarsko udělilo politický azyl. „Maďarsko, člen EU a NATO, dnes pozitivně reagovalo na mou žádost o politický azyl kvůli pronásledování v Makedonii,“ uvedl bývalý makedonský premiér, který odstoupil v roce 2016 po deseti letech ve funkci.

Steve Bannon
Nečekaná spolupráce. Bývalý Trumpův stratég pomůže Orbánovi s kampaní

Makedonie byla v roce 2005 oficiálně uznána za kandidáta na vstup do EU. Zahájení přístupových rozhovorů však až dosud bránily spory o název státu se sousedním Řeckem.

Kritika za všech stran

Rozhodnutí Maďarska nekritizuje pouze Evropská unie. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v úterý na dotaz agentury Reuters uvedl, že Gruevski byl odsouzen za zneužití funkce „v řádném a čistém soudním procesu“.

George Soros
Maďarská vláda dosáhla svého. Sorosova univerzita se stěhuje do Vídně

„Pan Gruevski byl obžalován ze spáchání čtyř trestních činů. Domníváme se, že je vhodné, aby makedonský právní proces pokračoval. Pan Gruevski by se měl zodpovídat v rámci makedonského soudnictví,“ dodal.

Podle maďarských opozičních stran Orbánova vláda a Úřad pro přistěhovalectví a azyl porušily udělením politického azylu maďarské i mezinárodní právo. Levicová Demokratická koalice (DK) ve středu nazvala zprávy o Gruevského azylu „skandálem globálních rozměrů“.

Mluvčího Demokratické koalice Sándor Rónai řekl, že rozhodnutí by bylo možné interpretovat jako vzkaz pro světové zločince a teroristy, aby v Maďarsku hledali útočiště před zákonem.

Makedonci protestují proti názvu své země.
Přejmenování Makedonie je oficiální. Parlament schválil změnu ústavy