Maďarský parlament v pondělí podle očekávání schválil kontroverzní zákon, který vládě umožňuje řídit zemi v době nouzového stavu pomocí dekretů a fakticky tak rozpouští do konce roku parlament a dává také větší kontrolu nad novináři. Počet lidí nakažených koronavirem v Maďarsku vzrostl na 447, 15 z nich nákaze podlehlo.

Velké maďarské firmy přebírá armáda
Velké maďarské firmy přebírá armáda. Orbán chce rozpustit parlament

Maďarský parlament hlasy 137 poslanců proti 53 stvrdil zákon, který dává kabinetu premiéra Viktora Orbána mimořádné pravomoci. Nutnost přijetí opatření, která kontroverzní normativní akt obsahuje, vláda zdůvodňuje nutností operativně čelit právě nynější pandemii spojené s koronavirem. Z podobného důvodu kontroluje 140 maďarských strategických podniků od minulého týdne armáda.

Kritici už od zveřejnění návrhu poukazovali na nebezpečí časové neomezenosti mimořádných pravomocí.

Zákon zneužitelný proti novinářům

Zneužitelná je podle nich také možnost uvěznit novináře až na pět let za údajné záměrné šíření nepravdivých nebo poplašných zpráv o koronaviru.

„Budete zavírat novináře, lékaře a opoziční politiky, pokud pojmenujeme věci, které se vám nelíbí,“ varovala před zneužitím zákona opoziční poslankyně strany Dialog Tímea Szabóová.

Orbánova vláda je dlouhodobě kritizována za potlačování kritiky a plurality a zákon by mohl poskytnout prostor pro umlčení nepohodlných novinářů.

Boris Johnson
Británie obrátila kormidlo, virus se však už rozšířil

Evropská komise už minulý týden oznámila, že bude vývoj monitorovat a znepokojení nad maďarskými plány dal najevo i výbor pro občanské svobody Evropského parlamentu.

"Nemůžete dát vládě zcela neomezený mandát," upozornila spolupředsedkyně maďarského helsinského výboru Márta Pardaviová. "Zákon by vytvořil časově neohraničený a nekontrolovatelný nouzový stav a poskytl vládě Viktora Orbána prostor pro omezování lidských práv," řekl David Vig z organizace Amnesty International deníku The Guardian.

Jourová: Zákonem se bude Brusel zabývat

Podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové byla už situace maďarské demokracie před tímto bezprecendentním krokem problematická. 

 „V Maďarsku mám obavu o média. Podle expertů jsou tamní veřejnoprávní média už spíše státní média, je tam mediální kartel, který je podle expertů poplatný tomu, co chce „strana a vláda“, uvedla Jourová v rozhovoru pro Deník. 

Sídlo NATO v Bruselu.
Severní Makedonie vstoupila do NATO. Oslavy zhatil koronavirus

Dodala, že se Evropská komise bude zabývat i schváleným zmocňovacím zákonem v Maďarsku. „Prozatím zákon nebyl schválen. Jakmile se tak stane, budeme jej analyzovat a porovnávat se stavy nouzových opatření v jiných zemích,“ uvedla v sobotním vydání Deníku Jourová.