Poslanci Evropského parlamentu budou ve středu hlasovat o tom, zda zahájí proces, který by mohl vést k nebývalým politickým sankcím vůči Maďarsku. To by, jak připomíná agentura AFP, dále prohloubilo rozdělení kontinentu mezi centristickými proevropskými stranami a populistickými protimigrantskými silami.

„Bez ohledu na vaše rozhodnutí Maďarsko na toto vydírání nepřistoupí,“ řekl Orbán rozhořčeným zákonodárcům, kteří se údajně chystají aktivovat článek sedm smlouvy o EU, která by omezila hlasovací práva jeho vlády.

„Maďarsko bude chránit své hranice, zastaví nelegální migraci a bude chránit svá práva,“ prohlásil maďarský premiér a obvinil evropské elity, že chtějí trestat Budapešť za její postoj k migrantům. Maďarská vláda tvrdí, že její opatření vůči migrantům a obrana suverenity jsou v souladu s náladou evropských voličů, kteří příští rok v květnu zvolí nové europoslance.

Autorka kritické zprávy o situaci v Maďarsku Judith Sargentiniová řekla europoslancům, že přišel čas učinit „důležitou volbu“ po osmi letech pod Orbánovou vládou. „Dovolíte, aby vláda, která porušuje hodnoty, na nichž byla tato unie vybudována, tak činila bez následků,“ apelovala na své kolegy nizozemská europoslankyně za stranu Zelených.

„Nebo zajistíte, že hodnoty této unie jsou víc než jen slova napsaná na papíře,“ dodala. Její zpráva vyjadřuje znepokojení nad nezávislostí maďarského soudnictví, úrovní korupce, omezování svobody projevu, akademických svobod, náboženské svobody a práv menšin a uprchlíků.

Řecký levicový předseda vlády Alexis Tsipras se před vystoupením Orbána obrátil k Evropskému parlamentu se slovy: „Proevropské síly mají povinnost stát v jednom šiku. Neměli bychom nechat Evropu vrátit se zpět do minulosti.

S Budapeští má problém také Evropská komise

Kritiku Maďarska ze strany europoslanců podpořila i Evropská komise pod vedením Jean-Clouda Junckera. Ta se opakovaně střetla s Orbánovou vládou, zejména poté, co Budapešť odmítla přijmout žadatele o azyl v rámci unijních pravidel přijatých na vrcholu migrační krize v roce 2015.

Výkonný orgán EU v červnu také varoval Maďarsko, že by ho mohl pohnat k Evropskému soudnímu dvoru kvůli zákonu, který hrozí až jedním rokem vězení pro každého, kdo pomáhá neregistrovanému migrantovi. Nejvyšší soud EU by mohl Budapešti udělit pokutu, což by v každém případě bylo pro Maďarsko méně bolestivé než ztráta hlasovacích práv.

Orbán uvedl, že jeho vláda poslala všem europoslancům osmdesátistránkové vyvrácení Sargentiných „falešných“ obvinění. „Zpráva, která leží před vámi, uráží Maďarsko a uráží čest maďarského národa,“ řekl a dodal, že jeho země je hrdý křesťanský národ, který se v minulosti postavil bývalému Sovětskému svazu.