„Nabídl se, že pokud by to mělo být cena za záchranu koalice, je připraven odstoupit,“ citovala v úterý agentura Reuters nejmenovaného člena Gyurcsányho socialistické strany.

Vládní krize vypukla v pondělí, když koaliční Svaz svobodných demokratů oznámil, že k 30. dubnu vystoupí z vlády na protest proti tomu, že Gyurcsány odvolal jejich ministryni zdravotnictví Ágnes Horváthovou. Premiér se tak snažil zastavit propad popularity své vlády poté, co se Maďaři v březnovém referendu vyslovili pro zrušení školného a poplatků ve zdravotnictví.

Přesto Guurcsány v úterý dál jednal se svými dosavadními koaličními partnery o tom, zda zachovají podporu úsporným reformám, jež mají snížit nebezpečně vysoké schodky v maďarském státním rozpočtu z minulých let.

„V první řadě je žádám, aby uvedli, jaký druh krátkodobé i střednědobé rozpočtové politiky podporují,“ uvedl Gyurcsány v otevřeném dopise.

Zatímco v roce 2006 schodek činil 9,2 procenta hrubého národního produktu, o rok později to díky daňovým a sociálním reformám bylo 5,5 procenta HDP. Do roku 2009 by to mělo být už jen 3,2 procenta.

Socialisté mají v 386členném parlamentu 190 křesel, svobodní demokraté 20. V případě předčasných voleb by se však svobodní demokraté nyní do parlamentu nejspíš vůbec nedostali.