Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit alespoň 50 procent voličů. Předseda Maďarské socialistické strany (MSZP) řekl, že socialisté chtějí mít své zástupce u počítání hlasů a ve volebních komisích. „Záměrně se vyhýbáme slovu ‚bojkot'. Instituci referenda přijímáme a uznáváme, že je to důležitý demokratický nástroj," řekl Molnár.

Předseda socialistů zopakoval názor MSZP, že premiér Viktor Orbán používá referendum jako přípravu na odchod země z EU. Pro Molnára je referendum příležitostí, jak říci „ano Evropě" a jak odmítnout „politické a taktické cíle" vládnoucí pravicové strany Fidesz.

Podle státního tajemníka kabinetu premiéra Orbána ukazují Molnárovy výroky, že levice je „stále pro imigraci". Zároveň prý ale nechce jasně říci, jak se staví k „nucenému přesídlování" navrženému Evropskou unií. Od parlamentní strany je podle tajemníka oprávněné očekávat, že bude „upřímná" ve věcech s významným dopadem na Evropu a Maďarsko.

Maďarská vláda na začátku dubna zahájila kampaň, která má voliče přesvědčit, aby v referendu hlasovali proti kvótám.

Evropská komise trvá na tom, že o přerozdělení migrantů se loni rozhodlo legitimním způsobem, a jde proto o právně závazné rozhodnutí.

Přerozdělení podle kvót se má týkat 160.000 uprchlíků, aby se ulehčilo zemím jako je Řecko, Itálie a Německo, které přijaly zdaleka největší podíl migrantů.