Norsko aktuálně stojí v čele snah o zprostředkování rozhovorů, květnová dvě kola zaštiťovaná norskou diplomacií ale žádné konkrétní výsledky nepřinesla. Ve čtvrtek ale prezident Maduro naznačil, že rozhovory v Norsku budou pokračovat, a hovořil přitom o "novinkách" a "pozitivních informacích". Lídr opozice a předseda parlamentu Guaidó zase v pátek na twitteru uvedl, že se mu od spojenců dostalo podpory pro otevření "nového kola konzultací s národními a mezinárodními lídry".

Zdroje AP pod podmínkou zachování anonymity uvedly, že o dějišti nových rozhovorů rozhodne norská vláda. "Ačkoli Barbados je aktuálně preferovanou lokalitou, jeden opoziční zdroj uvedl, že na detailech se stále pracuje a setkání by se na poslední chvíli mohlo přesunout do Norska," píše AP.

Venezuela se v posledních letech nachází v hluboké ekonomické krizi, kterou provází nedostatek potravin, pohonných hmot i léčiv. Zemi kvůli tomu během několika let opustily čtyři miliony lidí, tedy celá desetina populace.

Guaidó chce předčasné volby

Odpor proti autoritářskému prezidentovi Madurovi v lednu oživil předseda parlamentu Guaidó, když se prohlásil za prozatímního prezidenta, načež jej jako právoplatnou hlavu státu uznaly desítky zemí včetně Spojených států. Maduro podle něj v loňských prezidentských volbách zvítězil neregulérně díky tomu, že vícero jeho soupeřů nemohlo kandidovat. Opoziční hnutí ale v posledních týdnech stagnuje a většina špiček armády zůstává věrná Madurovi.

Guaidó trvá na tom, že podmínkou pro jakékoli vyjednávání s vládou musí být vypsání předčasných voleb. To ale zatím Maduro odmítá. Kromě toho Guaidó zmiňuje další dva cíle, kterých by chtěl v jednáních dosáhnout: odchod Madura z funkce a ustanovení přechodné vlády.