"Včerejší nelegitimní volby potvrzují, že Maduro je diktátor, který ignoruje vůli venezuelského lidu," uvedl v pondělí podle agentury AFP americký ministr financí Steven Mnuchin novinářům. Na základě výsledků nedělních voleb vzniklo nové pro-prezidentské "Ústavodárné shromáždění", které má nahradit dosavadní venezuelskou poslaneckou sněmovnu, v níž má od loňska převahu opozice.

Spojené státy současně oznámily, že proti Venezuele uplatní sankce, které by měl pocítit osobně přímo venezuelský prezident. Konkrétně jde o zmrazení veškerých amerických aktiv, které by Maduro mohl mít, a o to, že všichni lidé spadající pod americké zákony mají zakázáno s ním obchodovat.  

Maduro veškerou kritiku odmítl jako americký imperialistický nátlak. "Nebudu se řídit imperiálními rozkazy. Jsem hrdý, pane Donalde Trumpe. Uplatňujete vůči mně sankce, protože neposlouchám rozkazy cizích vlád," citovala Madura agentura AFP.

Během noci z pondělí na úterý zatkly venezuelské bezpečnostní složky vůdce opozice Leopolda Lopeze a Antonia Ledezmu, kteří byli až dosud drženi v domácím vězení. Lopezova manželka Lilian Tintoriová zveřejnila na Twitteru odkaz na video z bezpečnostní kamery, které ukazuje, jak jejího muže odvádějí do vozu s označením venezuelské zpravodajské agentury Sebin.

Lopez a Ledezma jsou bývalými starosty Caracasu a oba patří k velkým Madurovým kritikům a iniciátorům veřejné výzvy, aby se Venezuelané nedělní volby Ústavodárného shromáždění neúčastnily.

Nové Ústavodárné shromáždění odmítly uznat kromě Spojených států také jihoamerické země Kolumbie, Mexiko, Peru a další. Odmítl ho i bývalá vlastní Madurova generální prokurátorka Luisa Ortegová, která se s ním před několika měsíci kvůli Madurově politice rozešla. Nyní uvedla, že shromáždění je součástí prezidentových "diktátorských ambicí".

Znepokojení nad osudem demokracie ve Venezuele vyjádřila i Evropská unie s tím, že pochybuje o tom, že by mohla výsledky nedělních venezuelských voleb akceptovat. Podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona stojí Venezuela na pokraji katastrofy. "Vládu Nicoláse Madura je třeba zastavit dřív, než bude příliš pozdě," uvedl Johnson.

Nejbližším spojencem Madurova režimu zůstává Kuba, podle níž jde o "dobře organizovanou mezinárodní operaci vedenou z Washingtonu, která je zaměřena na umlčení hlasu venezuelského lidu, jehož mají útoky a ekonomické sankce donutit, aby se podřídil."

K volbám nového Ústavodárného shromáždění přišlo podle Madurovy vlády 8,8 milionu voličů, podle opozice jen asi 2,2 milionu lidí, přičemž státní zaměstnanci navíc museli přijít pod hrozbou ztráty zaměstnání. Opozice volby bojkotovala. Podle ní se Maduro jen snaží novým orgánem obejít parlament, v němž má od loňska většinu opozice a který v prosinci 2015 volilo téměř 14 milionů lidí.

Ústavodárné shromáždění, které má začít fungovat od středy, bude mít podle právních expertů neomezené pravomoci. Panují obavy, že rozpustí parlament, a odvolá už zmíněnou generální prokurátorku Luisu Ortegovou, která v posledních měsících kritizovala vládu i nejvyšší soud za neústavní kroky.

Průzkumy provedené společností Datanalisis ukázaly, že víc než 70 procent Venezuelanů se postavilo proti novému shromáždění.