Maduro řekl svým příznivcům v Caracasu, že se připravuje na "imperialistickou" invazi. Americký viceprezident Mike Pence, který je zrovna na návštěvě Kolumbvie, se mezitím snažil klidnit obavy v souvislosti s Trumpovými výroky slibujícími „kolaps diktatury” ve Venezuele.

Nepopulární Maduro, který se potýká s rozpadající se ekonomikou doma a rostoucí diplomatickou izolací v zahraničí, použil Trumpovy výroky v pátek, aby znovu potvrdil obvinění, že Washington připravuje vojenský útok v zemi.

„Všichni se musí připojit k obrannému plánu, miliony mužů a žen. Uvidíme, jak se to bude líbit americkým imperialistům,” řekl Maduro příznivcům a vyzval je, aby se připojili k dvoudenní operaci 26. a 27. srpna, která se bude týkat jak vojáků, tak civilistů.

Tisíce vládních stoupenců se pak shromáždily v Caracasu, kde odsoudily návrh Trumpovy „vojenské možnosti” k vyřešení venezuelské krize.

Od začátku protivládních protestů v dubnu tohoto roku bylo zabitov íce než 120 lidí. Nepokoje způsobila nespokojenost se zhoršující se ekonomikou Venezuely a Madurovým autoritativním stylem vládnutí.

Maduro také uvedl, že Trumpa uvedli jeho poradci v omyl ohledně skutečné situace ve Venezuele.