„Dnes jsem se rozhodl promluvit k venezuelskému lidu a obzvláště k mým bratrům v národních ozbrojených silách, abych uznal Juana Guaidóa jediným legitimním prezidentem,“ prohlásil plukovník José Luis Silva na půdě venezuelské ambasády ve Washingtonu.

„Nejvyšší představitelé armády a výkonná větev drží ozbrojené síly jako rukojmí. Je tu mnoho, mnoho těch, kteří jsou nešťastní,“ prohlásil diplomat. „Má zpráva pro armádu je následující: ‚Neubližujte svému lidu.‘ Dali nám zbraně, abychom bránili suverenitu naší země. Nikdy nás necvičili k tomu, abychom útočili na svůj lid a bránili ty, kteří jsou momentálně u moci.“

Role armády

Reportérům agentury Reuters Silva řekl, že lídra opozice podpořili také diplomatičtí pracovníci v Houstonu a jednom dalším americkém městě. Sám je však jediným pracovníkem ambasády ve Washingtonu, který se k tomuto kroku odhodlal. 

Až doposud se přitom v řadách armády, o jejíž přízeň se Maduro opírá, neobjevili žádní „přeběhlíci“ na takto vysokých pozicích. Guaidó vyjádření Silvy přivítal a na twitteru vyzval další vojáky, aby jeho příklad následovali. Venezuelské ministerstvo obrany naopak Silvu označilo za zbabělce a zrádce.

Mluvčí americké národní bezpečnostní rady Garrett Marquis označil prohlášení diplomata za ukázku toho, že „role armády je chránit ústavní pořádek, ne podporovat diktátory a utlačovat vlastní obyvatele“ a stejně jako Silva či Guaidó vyzval další venezuelské vojáky, aby udělali totéž.

Spor o diplomaty

Mezi spojenými státy a Venezuelou panuje napětí od chvíle, kdy Washington uzval Juana Guaidóa právoplatným dočasným prezidentem. Nicolas Maduro v reakci vyzval americké diplomaty, aby do 72 hodin opustili Caracas. Maduro, jehož pozice se zdá být stále slabší, však v sobotu svůj požadavek stáhl.

Obě země budou nyní hledat kompromis v podobě nahrazení ambasád jiným typem diplomatických institucí, takzvanými zájmovými úřady. V zájmovém režimu fungují po několik desetiletí například diplomatické vztahy mezi Spojenými státy a Kubou.

Pokud se obě strany nedokáží dohodnout, zbývající diplomaté se budou muset vrátit do svých zemí a diplomatické mise budou uzavřeny. Do té doby se mohou zbývající pracovníci ambasád pohybovat výhradně v rámci diplomatické půdy, uvedlo v prohlášení venezuelské ministerstvo zahraničí.