Příbuzní Mardocheho Yembiho byli přesvědčení, že ho jako malého chlapce posedl zlý duch. Dávali mu za vinu smrt jeho matky. Dva roky se z něj poté snažili vymítit tyto údajné démony. „Vzali mě do kostela, aby ze mě vyhnali démonovu duši, tak tomu říkali,“ svěřil se serveru Sky News.

Poprvé ho obvinili v jedenácti letech. Od té doby se z něj snažili údajného ďábla vymítit. Tyto dva roky v něm zanechaly psychické trauma až do dospělosti. „Začal jsem v té době hodně utíkat z domu, protože tam na mě čekalo spoustu křiku a obviňování,“ řekl.

Mladý muž vzpomínal, jak k nim domů často chodil pastor. Při jednom incidentu mu dokonce příbuzní vyhrožovali nožem, nebo mu spálili jeho milovanou fotbalovou trofej. „Nemohl jsem doma dělat nic. Musel jsem být zamknutý ve svém pokoji. Cítil jsem se sám a byl jsem v depresi. Nechci, aby si tímto musely procházet další děti,“ vyjádřil se.

Zřejmě nejbestiálnější americký sériový vrah - Randy Kraft, přezdívaný jako Dálniční zabiják.
Nejbrutálnější vrah USA: Oběti sadisticky mučil, zaměřil se hlavně na genitálie

Yembiho rodina mu podle něj nikdy fyzicky neublížila, ale když pastorovo vymítání nefungovalo, chtěli ho odvézt zpátky do Afriky. S pomocí školy naštěstí chlapce rodině včas odebrali. Měl sebevražedné myšlenky, a tak ho prvně umístili do psychiatrické léčebny. Poté se dostal do pěstounské péče.

Nyní devětadvacetiletý muž chce upozornit na to, že právě děti jsou kvůli pandemii ve větším nebezpečí. V některých komunitách totiž označili děti nakažené covidem za prokleté.

Mezinárodní aktivistka za lidská práva Mandy Sangeraová serveru Sky News sdělila, že lidská víra občas převáží selský rozum. „Někteří rodiče dětí s epilepsií například věří, že záchvaty jsou znamení odchodu zlé energie nebo démona z těla,“ dodala. Někdy jsou podle ní lidé ochotní zaplatit i desítky tisíc korun za vymítací rituál.

Tyto zločiny mohou mít mnoho podob

Podle londýnské policie se dětské zneužívání spojené s vírou nebo přesvědčením nevztahuje na určitou víru, národnost nebo etnickou komunitu. Příklady těchto činů zaznamenali napříč různým náboženstvím včetně křesťanství, islámu nebo hinduismu. „Nemůžeme si dovolit, aby se tohle téma stalo tabu. Jde o ochranu těch nejzranitelnějších,“ vyjádřil se inspektor zabývající se dětským zneužíváním Allen Davis.

Policie také sdělila, že tyto případy nejsou dostatečně nahlašovány a děsí se, že zavření škol během pandemie tento problém jen prohloubilo.

V první půlce roku 2021 zaznamenala policie jen šest nahlášených případů, což je značný pokles oproti roku 2018, kde jich za celý rok bylo 37. V roce 2020 jich bylo jen 13.

Zavražděná blogerka Gabby Petitová.
Případ Gabby je i po nalezení těl stále záhadou. Otevřel ale důležitá témata

Detektiv Kate Bridgerová sdělila, že násilí, které páchají věřící v souvislosti s čarodějnictvím a posednutím duchy či démony může mít mnoho podob. „Lidé, kteří jsou údajně posedlí, mohou projít mlácením, řezáním nebo vtíráním čili prášku do jakéhokoliv tělesného otvoru, aby byl zlý duch vypálen z těla,“ líčila.

Násilí může být tělesné, sexuální nebo psychické. „Ultimátně může být člověk až zavražděn, protože tato osoba je schránka pro zlého ducha, který vytváří tak velké riziko pro věřícího,“ dodala Bridger.

Během září v Británii zatkli a odsoudili anesteziologa Hossama Metwallyho za podání drog své partnerce při exorcistickém rituálu. Ženu při poslední takové ceremonii nechal ležet v bezvědomí a s infuzí v hrudníku.

Do zavedené hadičky jí pouštěl drogy, které ji zanechaly na pokraji smrti. Mezi další jeho činy patří fotografování jeho pacientek při převlékání bez jejich svolení. Za mřížemi si Metwally odsedí přes čtrnáct let.

Starším případem z roku 2010 je vražda patnáctiletého Kristyho Bamua. Mladíka umučila k smrti jeho starší sestra Magalie s partnerem poté, co chlapce obvinili z používání čar ve východním Londýně.

Deset let předtím potkal podobný osud i osmiletou Viktorii Climbii. K smrti ji umučila její prateta společně s partnerem. Oba uvěřili knězi, který tvrdil, že je malá Viktorie posedlá.

V posledních třech letech je v Británii víra v magii spojená s nejedním případem znásilnění, napadení, falešného uvěznění nebo výhružkami smrtí. Reportéři z britského média Sky News se zeptali policejních sborů po celém Spojeném království, kolik a jaké případy mají zaznamenány během pandemie.

Jeden z největších případů je z minulého týdne. Teenagera Danyela Husseina odsoudili minimálně na 35 let vězení za zabití dvou sester v londýnském Wembley parku. Ke zločinu, který spáchal před rokem, se údajně zavázal paktem s démonem. Za obětování dvou žen měl vyhrát v loterii.

Mezi odpověďmi z policejních stanic byly případy, kde nevlastní syn obvili jeho ovdovělou macechu ze smrti jejího manžela. Dokonce na jeho hrob nechal napsat verš z druhé knihy Mojžíšové. „Čarodějnici nenecháš naživu,“ stojí na jeho kříži.

Hlášení z Dorsetu popisují, že muž podezřelý ze znásilnění obvinil svou oběť z provozování čar a kouzel. Mezi záznamy je i případ, kdy rodiče žádali o provedení exorcismu na jejich dítěti, které údajně shodil zlý duch ze schodů.

Tamější policisté také dostali oznámení o údajně falešném uvěznění muže, který věří ve vúdú a často telefonuje se svým duchovním léčitelem, který mu radí ohledně jeho života a vztahů. Na stanici přišel i muž, který trval na tom, že na něj jeho rodina uvalila kletbu.

Od výhrůžek k činům

Policisté z Wiltshiru řešili případy, kdy útočník věřil, že ho něco nadpřirozeného nutí zabíjet či případ muže, který posílal ženě zprávy, ve kterých jí vyhrožoval prokletím. Podobné obvinění padlo i ze strany dcery na svou matku. Ta věřila, že její matka na ni i na jejím dítěti procvičuje kletby.

Mezi dalšími zprávami byly i také, které se podobají případu Yembiho. Pachatelé věřili, že jsou děti posedlé démony a potřebují proto exorcistu.

Jennifer Wenischová u soudu.
Němka nechala pětiletou dívku zemřít žízní. S manželem ji drželi jako otrokyni

Davis uvedl, že problém je především v oblasti povědomí o problematice. „Případy jsou často opomenuty nebo špatně diagnostikovány. Až příliš často odborníci případy nerozpoznají a vysvětlují si to jako věci v říši fantazie nebo jako špatné mentální zdraví,“ doplnil.

Zástupce vrchního konstábla, který vede Radu národních policejních šéfů pro ochranu dětí, Ian Critchley řekl, že právě jejich ochrana před veškerými formami krutosti a zanedbání je neuvěřitelně důležitá. „V případech týkajících se čarodějnictví je zneužívání často skryté a policejní složky nejsou vždy první organizací, která se o hrozbě dozví,“ pokračoval.

Je podle něj důležité, aby spolupracovala policie společně s organizacemi, které s dětmi pracují přímo. Jedná se o školy, sociální služby a další organizace. Všichni by spolu měli sdíleli informace, aby mohli děti úspěšně chránit.